
V oddaji "Slovenija odloča" so prvaki devetih parlamentarnih strank odgovarjali na vprašanje, kdaj in kako do evropskih plač.
Predsednik SDS Janez Janša je dejal, da če se bo trend rasti in razvoja nadaljeval, je realno pričakovati, da leta 2015 odpravimo revščino. Predsednik SD Borut Pahor je povedal, da je problem tekstilne industrije (Mura) evropski problem. "Želimo si, da bi minimalne plače in minimalne pokojnine dvignili, ne da bi zmanjšali konkurenčnost," pravi Pahor. Predsednik SNS Zmago Jelinčič je dejal, da je potrebno dobiti pravo upravo, ki bi znala voditi podjetje. Prav tako je potreben dober načrt razvoja podjetja. "Ko bomo mi v vladi, revščine ne bo že leta 2012," je dejal Jelinčič. Predsednica LDS Katarina Kresal je povedala, da je ta država preveč draga in da se pred štirimi leti nismo spraševali kako preživeti. V LDS se zavzemajo za brezplačno srednjo šolo. Predsednik SLS Bojan Šrot je dejal, da je že v ustavi zapisano, da je Slovenija socialna država. "Nikoli ne bomo dosegli te stopnje, da revščine ne bo," je povedal Šrot. Pomembno pa je, da kreiramo nova delovna mesta, meni Šrot. Predsednik NSi Andrej Bajuk je povedal, da je pomembno, da se poveča produktivnost in zadrži konkurenčnost. "Moramo zagotoviti, da bodo plače rasle skupaj s produktivnostjo, ne smejo pa je prehitevati," meni Bajuk. Predsednik Lipe Sašo Peče pravi, da je slovenska država in vlada preveč pogoltna. Zato se v stranki zavzemajo za zmanjšanje davčne bremenitve. Prvak stranke Desus Karl Erjavec je povedal, da ga ne skrbijo le trenutni upokojenci, temveč tudi mladi, katerih prihodnost je negotova. Meni, da je potrebno mladim in izobraženim dati priložnost. Glede Mure pa je povedal, da je za sedanje stanje kriva uprava. Predsednik stranke Zares Gregor Golobič je dejal, da do višjih plač vodi pot drugačnih vrednot, ki jih moramo v Sloveniji vzpostaviti. "Evropske plače so dosegljive, vendar ne po tej poti, na kateri smo sedaj," je opozoril in dodal, da je znanje premalo cenjeno.

Janša je dejal, da realne plače in pokojnine v zadnjih letih niso padale. "Ljudi z minimalnimi plačami je manj, kot jih je bilo pred štirimi leti," je opozoril Janša. Kresalova je dodala, da je statistika lepa stvar, toda dve tretjini državljanov živi slabše kot pred štirimi leti. Meni, da je država slabo upravljana. Pahor je povedal, da revščine verjetno ne bomo uspeli izkoreniniti in opozarja, da je prava rešitev razvojna politika. Jelinčič opozarja, da mora dober delavec dobiti tudi dobro plačo. "Zdaj je tako, da tisti, ki delajo podpirajo tiste, ki nočejo delati in so lenuhi," je povedal prvak SNS. Šrot opozarja, da je mladim potrebno dati priložnost za zaposlitev. "Tudi v javni upravi," je dodal. Peče pa je znova opozoril, da morajo biti politiki manj pogoltni.
Je denarja za zdravstvo res dovolj?

2,1 milijarde evrov je znesek, ki ga letno namenjamo za zdravstvo, kljub temu pa smo Slovenci bolj ali manj nezadovoljni. Na preglede se predolgo čaka, kdor ima denar ali pa uporabi zveze pride prej na vrsto, zaskrbljujoč pa je tudi podatek, da po nekaterih ocenah od 25 do 30 odstotkov denarja v zdravstvu preprosto izgine. Očitno javno zdravstvo ne funkcionira več, kot bi moralo, zato je na mestu vprašanje, je tudi v javnem zdravstvu zdravje privilegij?
Predsednik SNS Zmago Jelinčič opozarja, da je v slovenskem zdravstvu problem, ker nihče ni odgovoren. Izpostavlja kazensko odgovornost zdravnikov, hkrati pa opozarja, da je potrebno urediti sistem zdravniškim plač. Za slabo opravljene operacije in smrti ne odgovarja nihče, zdravniki pa dopoldne delajo v zdravstvenem domu, popoldne pa v svoji zasebni ordinaciji, opozarja Jelinčič. Predsednik SD Borut Pahor je prepričan, da bi bilo treba urediti javno zdravstvo, zato napoveduje reformo javnega zdravstva. Sredstva, ki jih da država, so namreč po mnenju Pahorja neučinkovito porabljena. Proračunska sredstva na področju obrambe bi zato v SD prenesli na zdravje.

Predsednik SLS Bojan Šrot opozarja, da je denarja v zdravstvu dovolj, rešiti je treba vprašanje racionalizacije in porabe teh sredstev. Predsednica LDS Katarina Kresal pravi, da je treba sicer težave v zdravstvu reševati celostno, to pomeni, da je treba najprej uvesti konkurenco ZZZS in konkurenco na nivoju bolnišnic. "Predlagamo pa tudi individualno plačilo zdravnikov," je dejala. Večjo učinkovitost zdravstvenega sistema bi dosegli s konkurenco, in sicer na nivoju bolnišnic in med zdravniki.
Predsednik NSi Andrej Bajuk zatrjuje, da se v stranki zavzemajo za javno zdravstvo, ne nasprotujejo pa koncesijam, ki morajo biti podeljene na transparenten način.
Prvak SDS Janez Janša je prav tako mnenja, da se za zdravstvo namenja dovolj denarja. "Rezerv v slovenskem zdravstvu je še veliko in jih je treba poiskati,“ pravi Janša, ki rešitev vidi tudi v boljši organizaciji. Predsednik Zares Gregor Golobič je izpostavil, da bi bilo treba pacientom omogočiti, da čim prej pridejo do prvega specialističnega pregleda. Po besedah Golobič bodo težave v zdravstvu reševali z več denarja in drugačno organizacijo.
Ni opravičila, da imamo v zdravstvu take čakalne vrste, opozarja predsednik Lipe Sašo Peče. Potrebno je izenačiti obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Vladi očita, da pospešuje farmacevtski lobi, ki draži zdravstvo.
Pogovor o koaliciji

Erjavec je povedal, da njegova stranka ni bila povabljena v levosredinsko koalicijo. "Nisem pa govoril niti z Janšo. Za te pogovore bo čas po volitvah," je dodal. Janša je komentiral izjave ljubljanskega župana Zorana Jankovića. "Janković je veliko povedal o tej vladi. Ne gre mu tako slabo, pa se vedno pritožuje," je povedal Janša. Kresalova je dejala, da je Janša uničil državo. "Janše ne vidim v naši prihodnosti," je komentirala morebitno koalicijo z SDS. Pahor je opozoril, da so z Janšo dobro sodelovali. "Potem pa so se naše poti razšle," je dejal in dodal, da če bo dobil mandat, bo sestavil dobro vlado. Jelinčič je ovrgel obtožbe, da je podpiral vlado Janeza Janše. "SNS podpira tisto, kar je dobro. Tisto kar ni, pa graja," je povedal in dodal, da ne izključuje nobene koalicije. Pahor je povedal, da koalicija z Erjavcem ni nemogoča. "Za sestavljanje koalicije je pomembno, da so programi usklajeni," je dejal. Koalicije z NSi pa ne vidi. "Upam pa, da bomo sodelovali na področjih, ki so pomembna za državo," je povedal Pahor. Šrot je dejal, da jih nihče ni povabil v koalicijo. Golobič je povedal, da ne vidi težav, da bi stopil v koalicijo z Desusom, z Jelinčičem pa ne bi šel v koalicijo. Tu je prvak stranke SNS povedal, da je tako zato, ker oni odkrivajo "svinjarije". "Naša prva prioriteta je nagnjenje k strankam slovenske pomladi," je razložil Bajuk.
V zadnjem delu soočenja so prvaki parlamentarnih strank pred nedeljskimi volitvami nagovorili svoje volivce. Poglejte video!