
Države so v poročilu organizacije Transparency International razdeljene v štiri kategorije izvajanja konvencije: aktivno, zmerno, omejeno in malo ali nič. Naša država je že peto leto s še 20 državami uvrščena v zadnjo kategorijo, torej ''malo ali nič'', kar kaže na izredno neučinkovito vključitev in izvajanje konvencije.
''Glede na pomembnost izvoza blaga in tehnologij za slovensko gospodarstvo bi pričakovali, da bo vlada naredila več za preganjanje koruptivnega delovanja in spodbujanje 'čistega' mednarodnega poslovanja. Slovenska gospodarska realnost je pokazala, da je poslovna praksa v Sloveniji nemalokrat izkrivljena različica dobre prakse, ki bi jo sicer morali upoštevati pri poslovanju tako znotraj kot zunaj naših meja,'' so zapisali v društvu Integriteta.
Generalni sekretar Društva Integriteta Vid Doria opozarja, da je napačna predstava, da bo brez ''čistega'' izvoza in uspešnega pregona korupcije v mednarodnem poslovanju Slovenija privabila tuje naložbe za zagon gospodarske rasti, za katero si tako prizadeva.
Še vedno je odprt primer Novartis
V poročilu so ugotovili, da v lanskem letu v Sloveniji ni bil ugotovljen nov primer ali preiskava v zvezi s koruptivnim delovanjem v mednarodnem poslovanju, še vedno pa je odprt primer domačega in mednarodnega podkupovanja farmacevtskega podjetja Novartis, del katerega je tudi Lek d.d.
Tožilstvo se je v tem primeru posvetilo le primerom domačega podkupovanja, hrvaške in srbske organe pregona pa je obvestilo o domnevnem podkupovanju na področju mednarodnega podkupovanja, so navedli v društvu.
Rezultati o implementaciji konvencije slabši tudi v drugih državah
Ugotovili so še, da so rezultati o implementaciji in izvajanju konvencije v državah podpisnicah slabši glede na prejšnja leta. Pomemben dejavnik pri tem je tudi strožja metodologija, ki od držav za dobro oceno zahteva več primerov. Tako se je število držav, ki aktivno izvajajo konvencijo, znižalo s sedem na štiri (Nemčija, Švica, Velika Britanija in Združene države Amerike).
V drugo kategorijo, ''zmerno'' izvajanje konvencije, so se prav tako uvrstile štiri države, in sicer Avstrija, Avstralija, Finska in Italija. V kategoriji ''omejeno'' in ''malo ali nič'' pa je uvrščenih dvajset preostalih držav podpisnic konvencije.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.