Evropski statistični urad Eurostat je v drugi oceni potrdil, da se je bruto domači proizvod (BDP) v območju evra v zadnjem četrtletju lani na ravni trimesečja povečal za 0,3 odstotka, v EU pa za 0,4 odstotka. Popravil je podatek o padcu BDP območja evra v celotnem letu, ko je znašal 0,5 odstotka, ne 0,4 odstotka, potrdil pa 0,1-odstotno rast v EU.
Eurostat je v današnji objavi potrdil podatek o rasti BDP območja evra v tretjem četrtletju v primerjavi s predhodnim četrtletjem, ko se je zvišal za 0,1 odstotka, popravil pa podatke o BDP v EU v tretjem četrtletju, ko je ta porasel za 0,3 odstotka, ne za 0,4 odstotka, kot je bilo objavljeno v prvi oceni.
V zadnjem četrtletju lani se je BDP območja evra v primerjavi z enakim obdobjem leto prej po sezonsko prilagojenih podatkih zvišal za 0,5 odstotka, v EU pa za 1,1 odstotka. V tretjem četrtletju se je BDP območja evra na letni ravni znižal za 0,3 odstotka, v EU pa zvišal za 0,2 odstotka.
Slovenija je bila v zadnjem četrtletju med članicami, ki so na četrtletni ravni beležile najvišjo rast. Na vrhu so bile Švedska (+1,7 odstotka), Češka (+1,6 odstotka), Romunija (+1,5 odstotka) ter Litva in Slovenija (po +1,2 odstotka). Znižanje BDP so beležili Ciper (-1 odstotek), Danska (-0,5 odstotka), Finska (-0,3 odstotka) in Estonija (-0,1 odstotka).
Poraba gospodinjstev je v zadnjem četrtletju v območju evra porasla za 0,1 odstotka, v EU pa za 0,2 odstotka. Bruto investicije v osnovna sredstva so se zvišale za 1,1 in 1,4 odstotka. Izvoz je porasel za 1,2 odstotka in 1,1 odstotka, uvoz pa za 0,4 in 0,2 odstotka.
Poraba gospodinjstev je k rasti BDP v območju evra in EU prispevala po 0,1 odstotne točke, bruto investicije v osnovna sredstva po 0,2 odstotne točke, zunanja trgovina po 0,4 odstotne točke. Negativno so vplivale spremembe zalog, in sicer po 0,3 odstotne točke. Na letni ravni, glede na zadnje četrtletje 2012, je Slovenija beležila 1,9-odstotno rast.
Najvišjo rast so beležile Romunija (+5,1 odstotka), Latvija (+3,6 odstotka), Litva (+3,3 odstotka), Švedska (+3,1 odstotka) in Velika Britanija (+2,7 odstotka). BDP pa upadel Cipru (-5,3 odstotka), Grčiji (po sezonsko neprilagojenih podatkih -2,6 odstotka), Hrvaški (po sezonsko neprilagojenih podatkih -1,2 odstotka), Finski (-0,5 odstotka) in Irski (-0,2 odstotka).
ZDA so v zadnjem četrtletju na četrtletni ravni beležile 0,8-odstotno, na letni ravni pa 2,7-odstotno rast BDP. Japonska je beležila 0,3-odstotno rast na četrtletni ravni in 2,7-odstotno rast na letni ravni, je objavil Eurostat.
KOMENTARJI (570)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.