Na Statističnem uradu RS pravijo, da je bilo v začetku tega leta vseh imen, s katerimi smo poimenovani prebivalci Slovenije, 50.301. Seznam se je v enem letu povečal za 1.194 novih imen. Gre za rekordno dolg seznam imen prebivalcev Slovenije, saj ta še nikoli prej ni bil tako obsežen.
"Če bi bilo s temi imeni poimenovano enako število prebivalcev, bi se vsako ponovilo 41-krat," pravijo na statističnem uradu. A v resnici je tako, da je večina imen, kar 69 odstotkov, unikatnih, torej je z njim poimenovan le en prebivalec ali le ena prebivalka. "Le z vsakim sedmim imenom je poimenovanih pet ali več prebivalcev in le 28 imen se med prebivalci pojavi 10.000-krat ali večkrat," dodajajo na statističnem uradu.
Kljub "poplavi" novih, unikatih imen pa Franc in Marija vztrajata na vrhu lestvice najbolj pogostih imen pri nas. Kot pravijo na statističnem uradu v zadnjem letu med prvimi desetimi najpogostejšimi moškimi imeni ni bilo sprememb. Imenu Franc namreč sledijo imena Janez, Anton, Ivan in Jožef, je pa res, da se je njihova pogostnost zmanjšala.
Pri ženskih imenih pa imenu Marija še vedno sledi ime Ana. "Število Marij in An pa se je zmanjšalo, čeprav je bilo ime Ana eno izmed najpogostejših imen, ki so jih dobile deklice, rojene v letu 2011," razlagajo na statističnem uradu.
Med priimki najbolj pogosta Novak in Horvat
Ko gre za priimke, jih je po podatkih statističnega urada približno še enkrat toliko, kot je različnih imen. Natančno pa jih je 104.145. Kar 73 odstotkov priimkov pripada manj kot petim prebivalcem Slovenije. Polovica vseh priimkov se pojavi samo enkrat, večinoma pa gre za priimke, ki so sestavljeni. Za Slovence značilen priimek ostaja priimek Novak, po pogostosti pa mu sledijo priimki Horvat, Kovačič, Krajnc, Zupančič in Kovač. Največ oseb, ki se pišejo Novak, živi v osrednjeslovenski statistični regiji, medtem ko je največ Horvatov na severovzhodu Slovenije.
Največ Slovencev rojstni dan praznuje 1. januarja, najmanj pa 31. decembra
Še en zanimiv podatek je, da je 1. januar datum, ko največ prebivalcev Slovenije praznuje svoj rojstni dan. Če ne upoštevamo 29. februarja, pa najmanj Slovencev rojstni dan praznuje 31. decembra. Na statističnem uradu pravijo, da je ta pojav še značilnejši za prebivalce, rojene do sredine 60. let prejšnjega stoletja. "Tiste, ki so se takrat rodili v zadnjih dneh decembra, so namreč starši ali prijavitelji pogosto prijavili v januar naslednjega leta," so še razložili na statističnem uradu.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.