Slovenija

Skrb za državljane

Ljubljana, 21. 08. 2008 13.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min

Vsak človek si želi mirno in človeka dostojno življenje. Kako bodo stranke poskrbele za socialno uravnoteženost v družbi?

Lipa: Moč ljudi!

Zagotavljanje socialne pravičnosti in socialne uravnoteženosti je naša dolžnost. Družba je kot celota resnično uspešna, če so za uspeh odgovorni in si ga delijo vsi njeni člani. Le tako je mogoče zajeziti vse bolj agresivno socialno razslojevanje, ki množico ljudi potiska v revščino in zato pomeni množično kršitev človekovih pravic.

Ob obstoječi družbeni neenakosti posebno pozornost namenjajo socialni pravičnosti. Njihov program izhaja iz načela well fair, pomemben je človek, njegovo dostojanstvo, njegove pravice.

Vsak ima pravico od družbe pričakovati in zahtevati pomoč in ima obenem dolžnost prispevati družbi v skladu s svojimi zmožnostmi. Vendar z uveljavljanjem načela solidarnosti ne smemo posegati v zmanjševanje lastne odgovornosti za ustvarjanje in razvoj, menijo v stranki Lipa.

Ustvariti je treba odprto družbo, ki bo pripravljena sprejemati drugačne posameznike kot enakopravne člane naše družbe in jih bo znala enakovredno vključiti v družbeno življenje.

Med prioritetne naloge v stranki Lipa postavljajo zakonsko prepoved telesnega kaznovanja otrok v okviru ničelne stopnje tolerance do nasilja, varuha otrokovih pravic in specializirana družinska sodišča, ki bodo strokovno v postopkih prilagojena otrokom in mladostnikom.

Desus: Dostojno življenje za vse

Strah pred revščino se polašča vse večjega števila starejših.
Strah pred revščino se polašča vse večjega števila starejših. FOTO: Dare Čekeliš

"Spremljali bomo družbeni, ekonomski in socialni položaj starejše generacije in drugih ogroženih skupin in glasovali za ukrepe, ki bodo vsem zagotavljali dostojno življenje. Strah pred revščino in socialno izključenostjo se polašča vse večjega števila starejših. Če je imelo še leta 2000 le 37,5 odstotka upokojencev manjšo pokojnino od povprečne plače, je bilo lani teh že polovica," so zapisali v stranki. Zato pravijo, da bodo zahtevali, da se pokojnine v prihodnjih štirih letih realno povečajo za deset odstotkov, skladno z rastjo produktivnosti, dobičkov in plač. "In če bomo pokojninski blagajni namenili še preostalo visoko donosno državno premoženje (Zavarovalnico Triglav, Telekom itd.) in z njim umno gospodarili, se za vzdržnost pokojninskega sistema in varnost (izplačevanje) pokojnin ni bati!"

NSi: Splača se delati

Socialne subvencije šibkim mladim družinam.
Socialne subvencije šibkim mladim družinam. FOTO: Črtomir Goznik

Za zagotovitev pregleda nad prejemki, ki jih posamezna družina dobi od države, je treba poleg povezav informacijskih sistemov sprejeti tudi Zakon o enotnih postopkih in pogojih za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev; ta bi na enem mestu uredil različne pravice, ki jih uveljavljajo posamezniki in ki so sedaj urejene v raznih področnih zakonih, menijo v NSi.

Poudarjajo, da je prav vsako delo pomembno in častno. Delavci pa morajo poznati svoje pravice.

Mladim družinam je potrebno omogočiti ustrezne pogoje, da bodo čim hitreje in čim lažje prišle do svojega stanovanja. Zagotoviti je potrebno več neprofitnih najemnih stanovanj za mlade družine in povečati število stanovanj, ki jih gradi stanovanjski sklad, ter omogočiti prijave na razpis tudi tistim parom, ki še nimajo otrok.

Zavzemali se bodo za dvig minimalne plače na takšno raven, da bo očitna razlika med prihodki posameznika, ki prejema minimalno plačo in posameznika, ki prejema socialno pomoč. Želijo, da to predstavlja dodatno spodbudo brezposelnim pri iskanju zaposlitve ter ponovno dvigne v družbi zavest, da se "splača" delati.

SDS: Spoštovali bomo socialni dialog

Politika omogočanja socialne vključenosti.
Politika omogočanja socialne vključenosti. FOTO: Željko Stevanič

Stranka SDS bo ustvarjala pogoje za takšno usklajevanje interesov med delom in kapitalom, da bosta v ospredju vedno človek in blaginja za vse.

Zagotovili bodo pogoje za organizirano nego in varstvo vseh, ki zaradi bolezni in starosti potrebujejo dolgotrajno nego.

Uvedli bodo finančno subvencijo socialno šibkim mladim družinam, ki bo pomenila takojšnjo pomoč pri reševanju stanovanjskega vprašanja in varstva otrok.

Odločno in na vseh področjih se bodo borili proti vsem oblikam socialnega izključevanja starejših in invalidov.

Še naprej bodo zagotavljali pravičen sistem usklajevanja pokojnin.

SD: Odpraviti nasilje v šoli

Stanovanjska politika za mlade!
Stanovanjska politika za mlade! FOTO: SNS

Potrebno je zagotoviti človeka dostojne materialne pogoje življenja tudi tistim, ki si jih sami niso sposobni zagotoviti. Politika omogočanja socialne vključenosti, zmanjševanja neenakosti in revščine ter večje solidarnosti v družbi bo ena temeljnih usmeritev stranke SD.

Cene plačljivih socialnovarstvenih storitev morajo biti dostopne. V mrežo javne službe storitev s področja socialnega varstva bodo vključili še nevladne organizacije in zasebne izvajalce s koncesijo.

Analizirali in proučili bodo družbeno določeno raven minimalne socialne varnosti (minimalni dohodek) ter zagotovili njeno višino na ravni, ki zagotavlja realno pokrivanje minimalnih življenjskih stroškov.

Odprt dostop do vrtcev, šol in univerz je temeljni pogoj, ki ga mora ob upoštevanju sposobnosti in interesov Slovenija zagotavljati vsem, meni SD.

SLS: Varne hiše

Blaginja in socialna povezanost.
Blaginja in socialna povezanost. FOTO: Dare Čekeliš

SLS se zavzema za medgeneracijsko solidarnost, enake možnosti žensk in moških, za ustanavljanje in delovanje varnih hiš za zaščito žrtev nasilja ter za več preventivnih ukrepov za preprečevanje različnih odvisnosti. Zagovarjajo tudi sistem socialnega varstva, ki zagotavlja pomoč tistim, ki jo potrebujejo, ob sočasni vzdržnosti socialnega sistema.

SMS: Brezplačni vrtci

Nujna in prioritetna odprava revščine. Potrebno je dvigniti minimalne plače, da bodo te dosegale nivo dostojanstva.

Kvalitetna izgradnja varčnih, subvencioniranih stanovanj. S povečanjem števila manjših in cenovno ugodnejših stanovanj, bo cena na trgu padla, obenem pa je potrebno vzpostaviti sistem subvencioniranja stanovanj mladim družinam.

Za brezplačne vrtce. Brezpogojno je potrebno omogočiti prosto dostopne in brezplačne vrtce vsem.

Uvedba 35-urnega delavnika. Skrajšani delavnik ima namen predvsem primerno plačati vse tiste, ki delajo in so pripravljeni delati več.

Za javno šolstvo in avtonomijo Univerz. Dobro, primerno plačan in kvaliteten javni šolski sistem. Omejeno zasebno šolstvo.

SNS: Pomoč za tiste, ki jo potrebujejo

Opozarjajo na družbeno neenakost.
Opozarjajo na družbeno neenakost. FOTO: Lipa

Nasprotujejo omejevanju socialnih pravic in socialne varnosti zaposlenih oziroma državljank in državljanov nasploh. Zastopajo stališče, da se pridobljene pravice ne smejo odvzemati, spreminjati ali krčiti, saj je to tako v neskladju s pozitivno zakonodajo, kakor tudi z vsemi mednarodno sprejetimi akti.

Zavzemajo se za povečano skrb za upokojence, saj "smo to dolžni tistim, na katerih sadovih dela živimo, obenem pa se moramo zavedati, da ob skrbi za njih, skrbimo tudi zase".

Želijo uvedbo centralnega registra prejemnikov socialnih pomoči in preveritev ustreznosti in utemeljenosti njihovega prejemanja. Tisti, ki so do pomoči upravičeni jo morajo dobiti hitro in v zadostnem obsegu, preprečiti pa je potrebno vse zlorabe, ki se dogajajo, pravijo v stranki SNS. Dodajajo, da je potrebno preoblikovati centre za socialno delo, da bodo pomoč tistim, ki so pomoči potrebni, ne pa "sami sebi namen in cokla pri reševanju zadev“.

Potrebno je vzpostaviti stanovanjsko politiko, ki bo omogočila mladim pridobitev stanovanj, kar bo pozitivno vplivalo tudi na rodnost, vendar ne na način "stihijske novogradnje, pri kateri služijo samo investitorji, zato bi bilo v okviru stanovanjskega sklada smiselno uvesti sistem stanovanjskih gradenj, pri katerih bi iskalci skupno s skladom nastopali kot investitorji“.

Zares: Ohranimo socialno državo

Zares se zavzema za ohranitev socialne države in modernizacijo njenih ustanov.

Borili se bodo proti revščini. Zato bodo zagotovili plačila premij za dopolnilno zdravstveno zavarovanje iz proračuna za vse, ki so pod pragom revščine.

S politiko urejanja delovnih razmerij, zaščite brezposelnih in socialno izključenih, bodo zagotovili, da bosta tako fleksibilnost zaposlitev za delodajalce kot varnost zaposlitve za delavce druga drugi prilagojeni, in da bosta skupaj pripomogli k večji konkurenčnosti gospodarstva in socialni varnosti delavcev.

V stranki menijo, da dostopnost do kakovostnega izobraževanja ne sme biti pogojena s socialnim položajem staršev, zato zagovarjajo dejansko brezplačno osnovnošolsko izobraževanje, ki bo vključevalo tudi brezplačne učbenike in brezplačen dostop do obšolskih dejavnosti.

LDS: Pravično ravnanje s človeškimi viri

Le ustrezno spodbudno in pravično ravnanje s človeškimi viri je lahko podlaga razvoju, blaginji in socialni povezanosti. Zato LDS socialne politike ne oži le na socialne transferje, na finančno pomoč pomoči najbolj potrebnim, ampak jo razumemo kot premišljeno koordinirano učinkovanje vseh parcialnih politik: od družinske, šolske in zdravstvene do pokojninskega sistema itd. Instrumenti socialne politike morajo biti torej vgrajeni v stanovanjsko, davčno, družinsko, zdravstveno, pokojninsko-invalidsko in drugo zakonodajo in biti del vseh ravnanj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.