
Če se bodo Škoti prihodnje leto na referendumu odločili za neodvisnost, bo Škotska neodvisna leta 2016, predvideva načrt, ki ga je pripravila škotska vlada. Prve volitve v samostojni državi bi izvedli že maja omenjenega leta.
O pogojih neodvisnosti se bodo z britansko vlado pogajali škotski ministri skupaj s strankami in civilno družbo. Rezultat pogovorov bo pravna ustavna platforma, v kateri bi med drugim opredelili delitev premoženja in obveznosti, nove globalne odnose, vključno z EU, in škotsko vztrajanje pri monarhiji.
Škotska ustava bi začela nastajati po razglasitvi neodvisnosti, proces pa bi nadzoroval neodvisni škotski parlament. Škotska vlada bo v tem postopku le "eden od mnogih glasov", saj bi morala ustava "odražati vrednote škotskega ljudstva".
London zavrača škotske načrte
Sicer dokument znova poziva London k čimprejšnjemu začetku pogovorov o postopkih, ki bodo pripeljali do samostojne Škotske. Britanski premier David Cameron je to že zavrnil, medtem ko je vodja kampanje "Boljši skupaj", ki si prizadeva ohraniti Veliko Britanijo v sedanji obliki, Alistair Darling poudaril, da načrt škotske vlade ni kredibilen.
"Trdijo, da lahko v manj kot letu dni prekineš vezi s preteklostjo in vzpostaviš nekaj popolnoma novega. Ko razmišljate o pokojninah, delitvi dolga, obrambe, da ne rečemo Evrope – vse to so vprašanja, pri katerih škotska vlada ne bo povedala svojega mnenja do konca leta, kar je manj kot 10 mesecev pred referendumom," je bil kritičen Darling.
Strinja se tudi vodja škotskih liberalnih demokratov Willie Rennie, ki pravi, da škotska vlada močno podcenjuje kompleksnost pogovorov. Pogajanja bodo zajela 14.000 mednarodnih pogodb, vprašanje valute, delitve premoženja, članstva v Natu in sedežev mednarodnih organizacij, je spomnil. "Trditi, da bodo vse to spremenili v le 16 mesecih, je absurdno," je prepričan.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.