
Slika slovenskih financ ni zavidljiva. V prvem četrtletju je javnofinančni primanjkljaj znašal 10,4 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), kar je bistveno več, kot je bil v prvem četrtletju lani, ko je znašal 5,3 odstotka BDP, je objavil državni statistični urad.
Za skorajšnjo podvojitev je kriva dokapitalizacija Nove Ljubljanske banke (NLB) s pretvorbo pogojno zamenljivih obveznic v vrednosti 320 milijonov evrov. Brez davkoplačevalske injekcije naši največji banki bi bil primanjkljaj pri 6,5 odstotka BDP.
Še večja luknja bo zazevala konec leta, saj bodo šele takrat prikazali dokapitalizacijo Nove Kreditne banke Maribor (NKBM) v vrednosti 100 milijonov evrov. V drugem četrtletju bo vknjižena dodatna dokapitalizacija NLB, in sicer v višini 100 milijonov evrov – pri tem gre za natečene obresti "co-co obveznic", je danes na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Andrej Flajs iz sektorja za makroekonomske statistike.
Tudi ob neupoštevanju dokapitalizacije NLB se je primanjkljaj glede na lansko obdobje povečal, razlog pa je nominalno zmanjšanje skupnih prihodkov države, in sicer s 3,795 milijarde evrov v prvem četrtletju 2012 na 3,636 milijarde evrov ali za 4,2 odstotka. Ob tem so se skupni izdatki v enaki primerjavi skrčili le za 1,9 odstotka (brez dokapitalizacije NLB).
Krčenje izdatkov je zmanjšalo domače trošenje
Med pomembnejšimi kategorijami prihodkov so se v prvem četrtletju letos v primerjavi s prvim četrtletjem lani nominalno najbolj skrčili prihodki od davkov (za 4,1 odstotka) in tudi prihodki od socialnih prispevkov (za 4,9 odstotka).
"Robustno krčenje izdatkov v lanskem letu je zmanjšalo domače trošenje, nato se je zmanjšal BDP, zmanjšala se je aktivnost in zmanjšali so se prihodki," je dejal Flajs.
Druga značilnost je povečanje izdatkov za obresti. Ti so se v prvem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani nominalno povečali za 7,5 odstotka.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.