Škoda, ki jo je gozdovom prizadejala ledena ujma v minulem tednu, je tisočletna, česa takšnega Slovenija ne pomni, je dejal minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan. Škoda je že v tem trenutku po njegovi oceni daleč presegla mejo 0,6 odstotka BND (bruto nacionalnega dohodka), ki je pogoj za prošnjo za pomoč iz evropskega solidarnostnega sklada.
Poškodovanega pol milijona hektarov gozda
Po novih ocenah Zavoda za gozdove je poškodovanih dobrih 40 odstotkov oziroma približno 500 tisoč hektarov slovenskih gozdov oziroma več kot 4 milijone kubičnih metrov lesne mase. Najhuje je na Notranjskem, na jugozahodnem robu Ljubljanske kotline in na cerkljansko-idrijskem območju. Najbolje pa so jo odnesli obalno-kraški in prekmurski gozdovi.
"Poškodbe gozdnih sestojev so različne – od poškodovanih krošenj v posameznih delih sestojev do prelomljenih in prevrnjenih dreves na večjih površinah. Ocena poškodovane lesne mase v gozdovih je več kot 4 milijone kubičnih metrov lesa, kar pomeni celotno letno količino poseka lesa v Sloveniji v zadnjih letih," so zapisali na Zavodu za gozdove. V večji meri so prizadeti listavci, manj iglavci.
Oceno o škodi v gozdovih je podal tudi Židan, ki je ob tem poudaril, da je zelo približna, saj je hoja po gozdu smrtno nevarna in tudi gozdarji ne smejo iti globlje v gozd. Zaprtih je 6330 kilometrov gozdnih cest, to je 93 odstotkov vseh.
Sicer pa bo škoda najverjetneje še večja. Kot ugotavljajo na Zavodu za gozdove, se namreč zaradi otoplitve led v krošnjah topi in sprošča, pri padanju ledu in snega pa nastajajo dodatne poškodbe na gozdnem drevju. Nevaren je tudi vsak pojav vetra, ki dodatno obremenjuje obtežene krošnje in drevesa.
Ne hodite v gozd, prenevarno je!
"Za ugotovitev stanja gozdov bo časa še dovolj," dodajajo ob tem ter ponavljajo opozorilo: Ne hodite v gozd, izjemno nevarno je!
Ko bo obisk gozda varnejši, naj lastniki gozdov pregledajo svoje gozdove, ugotovijo stanje in vzpostavijo stik z revirnim gozdarjem, s katerim se bodo dogovorili o sanaciji poškodovanega gozda. "Opozarjamo, da je sanacija poškodovanega gozda še posebej nevarna in da naj se je lotevajo le tisti, ki so primerno usposobljeni in opremljeni, sicer naj poiščejo pooblaščene izvajalce gozdarskih del. Prioriteta dela bo na odstranjevanju poškodovanega drevja, ki ogroža infrastrukturne objekte," so še zapisali na Zavodu za gozdove.
Eno leto brez prevoznic
"Brez administrativnih ovir želimo omogočiti hitro in učinkovito odstranjevanje poškodovanih in podrtih dreves ter s tem zagotoviti prevoznost gozdnih prometnic, preprečiti širjenje bolezni in škodljivcev gozdnega drevja, odstraniti drevje in ostanke poškodovanega drevja s strug vodotokov ter zlasti odstraniti drevje, ki ogroža življenja in premoženje ljudi," je pojasnil Židan.
O uničenem lesu je Židan še povedal, da že prihajajo poslovne ponudbe za organizacijo grozdov lastnikov in proizvajalcev različnih lesenih proizvodov.
Ko bodo znane natančnejše ocene škode, bo treba sprejeti tudi srednjeročne programe odpravljanja posledic ujme. Židan si želi, da bi za področje gozdov v roku treh mesecev pripravili resen sanacijski program, nato pa bodo na mnogo različnih področjih iskali finančne vire.
KOMENTARJI (253)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.