Kako uspešno se je vlada Alenke Bratušek spopadla s sivo ekonomijo, je na današnji novinarski konferenci predstavila kar vlada sama. Predstavili so vse že uveljavljene projekte, njihove rezultate in seveda projekte, ki jih še načrtujejo v prihodnjih letih.
Minister za gospodarstvo Metod Dragonja je predstavil poročilo o boju zoper sivo ekonomijo. Poudaril je, da so od pomladi lanskega leta izvedli številne aktivnosti, ki so prinesle številne pozitivne učinke. Pohvalil je učinke akcije Vklopi razum, zahtevaj račun. Ta je, po besedah Dragonje, prinesla veliko sprememb tudi v razmišljanju in zavedanju celotne družbe. Izpostavil je, da pojav sive ekonomije vpliva na konkurenčnost trga in na problem zdrave konkurence na trgu. Tokratna kampanja daje pozitivne rezultate, ki so celo rahlo nad pričakovanji, pravi minister. Prav tako je napovedal, da bo s 1. avgustom Slovenija dobila nov zelo močan organ – Finančno upravo RS, ki bo prinesla še dodatne pozitivne učinke.

Pod tem imenom bosta združena carinski in davčni urad v generalni finančni urad (plus 25 davčnih in carinskih uradov). V začetku leta 2015 pa bodo davčni in carinski uradi združeni v skupne finančne urade. Teh bo 15, v vseh večjih mestih po Sloveniji. Finančna uprava RS bo skupaj štela 3728 zaposlenih, to pa so vsi, ki so trenutno zaposleni na Dursu in Cursu, pod okriljem finančne uprave pa bo delovalo 412 inšpektorjev.
170 mio evrov na račun višje stopnje DDV, 96 pa na račun učinkovitejše davčne izterjave
Minister Dragonja je poudaril, da so se v osmih mesecih po dvigu stopnje DDV prihodki povečali za 266 milijonov evrov glede na primerljivo obdobje preteklega leta. Po ocenah je od tega 170 milijonov evrov več v davčno blagajno priteklo zaradi dviga stopnje DDV, iz naslova bolj učinkovite davčne izterjave oziroma boljšega prostovoljnega plačevanja pa preostalih 96 milijonov evrov. Zmanjšanje potrošnje je bilo v tem času po njegovih besedah zanemarljivo, gibalo se je okoli enega odstotka.
Pri tem se je povečal izplen davka na dodano vrednost predvsem od tistih zavezancev, ki so bili še posebej pod drobnogledom davčne in carinske službe. "Neto učinek v 24 dejavnostih v letošnjem prvem četrtletju znaša v primerjavi z enakim obdobjem lani 31,5 odstotka," je dejal Dragonja.
Hkrati z zvišanjem davka na dodano vrednost je bila s 1. julijem lani uveljavljena tudi prepoved popravljanja in brisanja podatkov v blagajnah. Izpostavil je visoke globe za spreminjanje in brisanje podatkov. Prav te globe so prinesle, da so bili preventivni učinki doseženi v zadostnem obsegu. Učinki so celo tako dobri, da zaenkrat ne razmišljajo, da bi še 'zaostrili' ukrepe. Tako o uvedbi pravih davčnih blagajn za zdaj ne razmišljajo. Dodal pa je, da se bo širitev registrskih blagajn izvajala še naprej.

Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je izpostavila, da je ta vlada prvič združila vsa področja in se boja zoper sivo ekonomijo lotila celovito. Tudi ona je izpostavila, da je ključna v boju zoper sivo ekonomijo sprememba v mentaliteti ljudi. "To je nelojalna konkurenca in pomeni poseg v socialno državo. V enoletnem obdobju smo na tem področju sprejeli tri pomembne zakone, s katerimi smo želeli zagotoviti pravno varnost delavcev in preprečiti zaposlovanje delavcev na črno," je na tiskovni konferenci dejala Kopačeva. "Nismo še tam, kjer bi želeli biti. Pravna varnost delavcev še ni na željenem nivoju," pravi Kopačeva, a poudarja, da je vlada na pravi poti. Glede številk pa je izpostavila, da je zgolj 4,5 odstotka delodajalcev takšnih, ki ne plačujejo obveznosti za zaposlene. A tudi na tem področju so iztržili več. Tako velja, da so lani izterjali za 10 odstotkov več neplačanih obveznosti kot leta 2012.
Inšpektorji se bodo lotili gradbincev
Jana Ahčin z Dursa se je zahvalila vsem potrošnikom, ki aktivno sodelujejo v kampanji in pošiljajo sporočila MMS, SMS ter prijavljajo kršitve. Izpostavila je pomen preventivnih obiskov davčnih zavezancev. Tako so jih letos opravili že preko 20.000, glavni namen teh obiskov pa je informirati in izobraževati zavezance o dolžnostih, ki jih imajo. Napovedala je, da se bodo letos lotili gradbincev, saj se začenja sezona gradbenih del.
Dotaknila se je problematike izdajanja računov. Beležijo vedno manj izbrisanih računov, še vedno pa so zasledili popravke programske opreme. Globe so bile v 74-odstotkih tudi poravnane, kar je dober rezultat, opozarja Ahčinova in dodaja, da so bili prepričani, da kršitev ne bo več, a se še vedno pojavljajo.

Globe za delo na črno bodo še višje
Glavna tržna inšpektorica Andrejka Grlić pa je poudarila pomen ter učinke skupnega dela in povezovanja. Kot je izpostavila, so se zadnje leto na temo sive ekonimije ukvarjali predvsem z bojem proti delu na črno ter neizdajanju računov. Poudarila je, da bodo kmalu v veljavi še višje globe za delo na črno. Globo za zaposlovanje na črno bodo dvignili z 204 evrov na kazen v razponu od 1000 do 7000 evrov, opozarja Grlićeva. "Frizura pri frizerki na črno nas bo lahko zelo drago stala," pravi Grlićeva in opozarja, da bodo kazni končno postale odvračilne. A tudi ona dodaja, da bo potrebno spremeniti predvsem miselnost ljudi.
Obrtniki predlagajo: vlada naj lovi 'šušmarje'
Glede boja zoper sivo ekonomijo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) opozarjajo, da je največji problem še vedno delo na črno t.i. šušmarjev, ki nimajo registrirane dejavnosti in legalnim obrtnikom in podjetnikom predstavljajo nelojalno konkurenco. Če bi k reševanju problema pristopili celoviteje, tudi s poostrenim nadzorom nad šušmarji, bi obseg sive ekonomije lahko zmanjšali za polovico, opozarjajo na zbornici. Vladi znova predlagajo, da bi se uvedla posebna motivacijska davčna olajšava pri dohodnini po načelu "vsak račun šteje". "Olajšava bi veljala pri določenih storitvah, vendar le na podlagi verodostojnih listin, s čimer bi spodbudili zbiranje računov in pripomogli k zmanjševanju sive ekonomije," poudarja podpredsednik OZS in predsednik UO OZS Branko Meh.
KOMENTARJI (154)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.