Na stotine sirskih upornikov je danes zapustilo še zadnjo svojo utrdbo. Umaknili so se namreč s položajev v mestu Homs, ki je veljal za žarišče upora proti oblastem predsednika Bašarja al Asada. S tem so mu en teden pred zelo verjetno ponovno izvolitvijo simbolično podelili zmago.
Dva konvoja avtobusov sta si po kačje utrla pot iz središča mesta in upornike prepeljala iz mesta na območja, ki so pod nadzorom upornikov. To dejanje je bilo dogovorjeno med predstavniki upornikov in režimskih sil ob posredovanju Združenih narodov.
Uporniki so položaje v Homsu nadzorovali več kot eno leto in to kljub temu, da so bili oblegani z vseh strani, hkrati pa jim je primanjkovalo orožja, hrane in drugih za življenje potrebnih dobrin. V skladu z dogovorom so uporniki v severni provinci Alepo izpustili tudi na desetine ujetnikov. Med njimi naj bi jih bilo veliko ruskih in iranskih državljanov.
Del dogovora je bila tudi dostava pomoči v dve šiitski mesti v provinci Alepo, ki pa so jo ustavili borci skupine Fronta Nusra, ki je povezana s teroristično mrežo Al Kaido, kar vzbuja vprašanje, ali bo sklenjen dogovor tudi uspešni uresničen.
Guverner Alepa Talal Barazi je zanika poročanje, o kakršni koli ustavitvi evakuacije. Sirski observatorij za človekove pravice, ki simpatizira z uporniki, je sporočil, da je Homs zapustilo okoli 400 upornikov, sami uporniki pa so dejali, da poteka evakuacija okoli 1900 ljudi, v glavnem uporniških borcev. Na nadzornih točkah jih niso posebej pregledovali, dovolili pa so jim tudi, da obdržijo osebno oborožitev. Za dokončen umik iz Homsa bo verjetno potrebnih okoli devet konvojev.
Britanska medijska hiša BBC poroča, da so bili borci in njihove družine zelo žalostne, ko so zapuščale mesto, za katerega so govorili, da ga ne bodo nikoli zapustili. V zadnjih treh letih upora proti režimu so namreč uporniki večinoma nadzorovali mesti, občasno pa so nadzor prevzele režimske sile, a so se nato iz mesta umaknile.
Umik iz Homsa prihaja po večmesečnem napredovanju Asadovih sil, ki imajo na strateško pomembnem območju med Damaskom in Homsom tudi podporo libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah. Umik iz mesta bo tako še povečal vojaški nadzor režimske vojske pred volitvami, ki so napovedane za 6. junij, uporniki pa so jih že označili za farso. Pravijo, da v državi, ki je zavita v objem krute državljansko vojne, ni mogoče izpeljati verodostojnih volitev. Šest milijonov ljudi je namreč razseljenih po državi, 2,5 milijona sirskih državljanov pa se je zateklo v tujino.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.