Posebni odposlanec ZN za Sirijo Lakhdar Brahimi je povedal, da so mu predstavniki sirskih oblasti v Ženevi zagotovili, da bodo lahko ženske in otroci nemudoma zapustili mesto Homs, ki ga režimska vojska oblega že 18 mesecev.
Predstavniki uporniške strani pa so zagotovili, da bodo sirskim oblastem predali spisek vseh ujetnikov, ki so v rokah uporniških skupin. Hkrati so zahtevali, da vlada izpusti vse svoje zapornike. Predali so tudi seznam, na katerem je 47.000 ljudi, med njimi 2500 otrok.
Namestnik sirskega zunanjega ministra Faisal Mekdad je prav tako zatrdil, da bodo dovolili ženskam in otrokom, da zaupistijo mesto. Dodal je, da bodo jim bodo dali nudili tudi zatočišče, zdravila in vse, kar bodo potrebovali. "Pripravljeni smo tudi dovoliti vstop človekoljubni pomoči, vendar le tisti, ki bo dogovorjena z Združenimi narodi," je dodal.
Glede fotografij, ki jih je pretekli teden objavil britanski časopis Guardian, na njih pa so bila trupla 11.000 ljudi, ki naj bi jih mučili člani varnostnih organov sirske vlade, pa je pojansil, da so bile zelo prirejene.
Govorili bi o resnih zadevah
Svetovalka sirskega predsednika Bašarja al Asada Butajna Šaban je še pred današnjimi pogovori dejala, da na pogovore niso prišli govoriti o manjših problemih. "Prišli smo na pogovore o prihodnosti Sirije. Nismo pa prišli sem, da bi govorili o dostavi pomoči tej in oni regiji. Prišli smo govoriti o vzpostavitvi varnosti v naši državi," je dodala. Zatrdila je tudi, da njena stran ne bo dala veto na nobeno temo in je pripravljena govoriti tudi o dogovoru, ki je bil leta 2012 sklenjen v Ženevi in predvideva vzpostavitev prehodne vlade. "Vendar pa to ne pomeni, da je vsaka beseda, ki je izrečena v Ženevi, tudi sveta. Ženeva ni Koran in ni evangelij," zaključuje Šabanova.
Prav o tem pa je danes govoril tudi Brahimi, ki je dodal, da se bodo v ponedeljek predstavniki obeh strani sestali za skupno mizo, posrednik pa bo on. Govorili naj bi predvsem o oblikovanju prehodnega telesa, ki bo začasno prevzelo oblast v Siriji. Danes se je namreč Brahimi sestal z vsako stranjo posebej.
Prvič so se predstavniki obeh strani prvič v Ženevi sešli iz oči v oči. Govorili so o dostavi humanitarne pomoči, hkrati pa tudi o usodi zapornikov, vendar pa skupnega jezika pri teh vprašanjih niso našli. Vlada je obljubila, da bo odgovorila na prošnjo opozicije, da dovoli dostavo pomoči tudi v Homs. V mestu naj bi bilo 500 družin, ki nujno potrebujejo pomoč. Homs je bilo sicer med prvimi mesti, v katerih se je leta 2011 začela protirežimska vstaja. Od začetka krize je umrlo že več kot 130.000 ljudi, dva milijona prebivalcev je beguncev, pomoči pa je potrebna približno polovica države.
Sirske oblasti ovirajo dostavo pomoči Združenih narodov
Agencija združenih narodov za pomoč beguncem (UNRWA) je sporočila, da so pripadniki režimskih varnostnih sil v Siriji ustavili pomoč, ki je bila namenjena obleganim področjem Damaska. To se je zgodilo kljub temu, da so oblasti zagotovile varno dostavo pomoči.
Odkar so dobili vladno zagotovilo, da lahko dostavljajo pomoč v četrt Jarmuk, jim je uspelo dejansko dostaviti le 138 obrokov hrane, kar zadostuje za osem ljudi za deset dni. To pa je precej manj, kot je potrebno. Na omenjenem območju je namreč pomoči potrebnih okoli 18.000 prebivalcev tega območja.
Opozicijski borci pravijo, da vladne sile uporabljajo lakoto kot orožje, vladni režim pa obsoja upornike, da so oni tisti, ki streljajo na konvoje s pomočjo.
Pred dvema tednoma je agencija UNRWA poročala, da so njene konvoje, ki so bili na poti v Jarmuk, morali obrniti in se vrniti, ker je v bližini konvoja, ki ga je spremljala sirska vojska, eksplodirala minometna mina, na konvoj pa so se vsuli tudi streli.
UNRWA še poroča, da ji sirska vlada dovoli dostop do Jarmuka le prek prehoda, ki je pod nadzorom skrajnih islamistov, prek drugega dostopa, ki je pod nadzorom oblasti, pa ne smejo vstopati na območje.
Sicer pa tudi člani organizacij, ki nudijo človekoljubno pomoč v Siriji pravijo, da oblasti pogosto izstradajo oblegana območja. S tem tudi neposredno prizadenejo civiliste. Zdravniki tudi vse bolj pogosto poročajo o smrtih, ki so posledica slabosti zaradi podhranjenosti.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.