V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) so ocenili, da vlada ni predlagala nobene sprejemljive rešitev glede ukrepov, zato so preko pooblaščene odvetniške pisarne vložili zahtevo za izplačilo tretje četrtine neizplačanih plačnih nesorazmerij z vsemi dodatki, ki so vezani na osnovno plačo, in zakonitimi zamudnimi obrestmi.
V (SPS) ocenjujejo, da je odločitev sodišča jasna, izčrpana pa so tudi izredna pravna sredstva. Po njihovem mnenju drugačni dogovori niso mogoči in SPS v njih ne privoli. "Gre namreč za terjatve, ki so že zapadle na individualno raven, in ni pravne možnosti sklepanja kakršnega koli dogovora s strani sindikatov. Sindikati lahko le dogovarjajo rešitve in jih predlagajo zgolj kot možnost oškodovanim," pojasnjujejo. "Ocenjujemo, da so pogovori o poplačilu dolga v državnih obveznicah neprimerni in tudi neizvedljivi, ker gre za individualne terjatve v denarju."
Takšne možnosti kot rešitev omenjajo predstavniki sindikatov, ki so leta 2010 nezakoniti aneks podpisali in oškodovali večino zaposlenih v javnem sektorju, pravijo v SPS in dodajajo, da lahko dogovore ti sindikati sklepajo le za svoje člane, če se bodo s takšnim poplačilom dolga strinjali.
"Res pa je, da so zdaj podpisniki aneksa v neprijetni vlogi, ker terjajo nekaj, čemur so se odrekli s podpisom aneksa, za katerega so trdili, da je zakonit. Do takšnega epiloga je prišlo ravno zaradi nezakonitega posega v kolektivno pogodbo leta 2010 in prilagajanja pravil posameznim sindikatom, ki so pristajali v zamrznitev izravnave tretje četrtine plačnega nesorazmerja iz lastnih interesov na škodo drugih," poudarjajo v sindikatu policistov.
Ob tem je pooblaščena Odvetniška družba Kanduti in partnerji pozvala ministrstvo za notranje zadeve, naj v 15 dneh izplača plačna nesorazmerja ter vse dolgove, ki so s tem povezani. "Če ne bo prišlo do izpolnitve, bomo začeli za vsakega člana Sindikata policistov Slovenije vlagati posamična pravna sredstva, za katera obstaja verjetnost, da bodo uspešna. Aktivnosti se že izvajajo," še napovedujejo v sindikatu.
Ugodna razsodba tudi za uslužbence ministrstva za obrambo
Iz Sindikata ministrstva za obrambo so v soboto sporočili, da je delovno in socialno sodišče v Ljubljani razsodilo, da je država tudi v njihovem primeru kršila kolektivno pogodbo. Doslej je na sodišču pravnomočno tožbo za izplačilo tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za omenjeno obdobje dobil tudi Sindikat državnih organov Slovenije in Sindikat vojakov Slovenije, ki še čaka na odločitev vrhovnega sodišča o reviziji postopka, ki jo je zahtevala vlada.
Medtem tečejo priprave na začetek pogajanj s sindikati o obliki izplačila sredstev, a točnega datuma še ni, saj ministrstvo za finance še preučuje javnofinančne vidike. Notranji minister Gregor Virant je zagotovil, da bodo k pogajanjem povabili vse sindikate, tudi SDOS, čeprav so v tem sindikatu že izjavili, da se nimajo o čem pogajati.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.