
Zgodba razočaranih nekdanjih delavcev Gratima se žalostno končuje. Včeraj naj bi po besedah Romane Kavčič, aktivistke organizacije Nevidni delavci sveta, vseh pet delavcev, ki so še vedno vztrajali v stanovanju v Sežani, da bi dobili vsaj nekaj denarja iz stečajne mase, odšlo drugam. Dobili naj bi obvestilo, da morajo danes do 9. ure zapustiti prostore.
Kot smo poročali, so omenjeni delavci skupaj s svojim kolegom Huseinom Beganovićem, ki je najglasneje opozarjal na njihove težave, tam vztrajali v upanju, da bodo iz stečajne mase vendarle dobili neizplačane plače. Podjetje, ki je prenehalo izplačevati plače, dodatke in regrese že septembra 2010, jim je po njihovih besedah dolgovalo okoli 200 tisoč evrov. Medtem ko si je peterica našla domovanje pri novem delodajalcu, je Beganović zapustil državo. "Gospod Beganović je odšel domov, ker ne želi doživeti še dodatnega ponižanja,'' je sporočila Kavčičeva. Kot pravi, slednji ni dobrodošel nikjer, ker da je tisti, ki zahteva delavske pravice in dela težave.
Spomnimo, da je Gratim v stečaju od 11. julija 2012. Tri stanovanja v Sežani so bila v lasti podjetja, za katerega so delavci delali, delodajalec Mesud Ibričić pa jih je kupil na lizing. Delavci so za nastanitev plačevali po 150 evrov, a ker delodajalec ni poravnal svojih obveznosti do banke, je ta zdaj lastnica stanovanj.

Hypo Leasing: Z odločitvijo višjega sodišča je sklep o izvršbi v celoti izvršljiv
Kot so za 24ur.com dejali predstavniki Hypo Leasing d.o.o., so upoštevaje socialno stisko, v kateri so se znašli delavci, po prekinitvi lizinških pogodb nekdanjim delavcem omogočili brezplačno začasno bivanje, in sicer za čas treh mesecev, ki je bil namenjen dokončni in dolgoročni rešitvi njihovega stanovanjskega problema. "Nekateri delavci so si po določenem času poiskali novo zaposlitev in drugo prebivališče ali so odšli nazaj v domovino. Delavci, ki so se upirali izselitvi, pa so v teh apartmajih bivali brezplačno,'' so zapisali in dodali, da je račune za vodo, elektriko, plin, upravljanje in celo deratizacijo poravnala banka, skupaj pa naj bi do zdaj znašali več kot 30.000 evrov.
Aprila 2012 je bil zoper Gratim vložen izvršilni predlog za izpraznitev in izročitev nepremičnin v posest družbi Hypo Leasing. En delavec je vložil ugovor tretjega in predlog za odlog izvršbe. Sodišče je nato predlogu ugodilo in izvršbo odložilo do pravnomočnega konca postopka. Na odločitev izvršilnega sodišča se je Hypo Leasing d.o.o. pritožil na višje sodišče, ki je 3. aprila ugodilo njihovi pritožbi. "Ker je z odločitvijo višjega sodišča sklep o izvršbi postal v celoti izvršljiv, pričakujemo, da se bo sedaj v last in posest dejanskemu lastniku vrnil tudi tretji apartma,'' so sporočili.
"Poudarjamo, da smo v vsem tem času obvestili in hkrati pozvali k ukrepanju institucije, ki so pristojne reševati socialne stiske posameznikov (Center za socialno delo, Rdeči križ, Karitas, Občino Sežana …), ki so bile s primerom dobro seznanjene. Ob tem ugotavljamo, da se v tem obdobju k rešitvi stanovanjskega problema žal ni pristopilo. Očitki delavcev, ki so v tem času leteli na družbo Hypo Leasing d.o.o., pa so se na koncu izkazali za neupravičene,'' so še zapisali.

Beganović ni našel pomoči
Kot je še sporočila, se je Beganović sicer ta mesec obrnil po pomoč na center za socialno delo in na Občino Sežana. "Kljub na tisoče praznih stanovanj v Sloveniji ni bilo volje najti stanovanja za Beganovića, ki se je od leta 2010 boril za pravice delavcev, izpostavljal krivice in obveščal javnost o kršenju delavnopravne zakonodaje, izpostavljal njihov nezavidljiv položaj pod pragom revščine in kričal na pomoč,'' pravi. "Zato se je za določen čas vrnil domov, tja, kamor so bili izgnani že številni opeharjeni in okradeni delavci iz držav nekdanje Jugoslavije, ki so prav tako brez upanja, da bodo kdaj dobili nazaj ukradeni denar,'' je še dodala.
Beganović je sicer konec januarja za 24ur.com povedal, da se je pripravljen boriti za to, kar mu pripada. Podjetje mu namreč dolguje več kot 20.000 evrov. Kot je dejal tedaj, ne razume, kako je mogoče, da država dopušča takšno goljufanje delavcev, medtem ko je Ibričić lahko mirno preko svoje partnerke ustanovil novo podjetje Mongrad. Dejal je, da bi Sloveniji morala biti za zgled Avstrija, kjer zakonodaja kaj takega preprečuje. Poleg tega v Avstriji država poskrbi, da delavci dobijo plačo, nato pa ta znesek izterja od delodajalca.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.