27-letna Song Eun-byul se je rodila in odrasla v Severni Koreji, zdaj pa že šest mesecev živi na Kitajskem. Pristala je na pogovor z Guardianom, a svojega pravega imena ni želela izdati. Boji se namreč, da bodo odkrili, da živi na Kitajskem, in jo poslali nazaj v domovino.
27-letnica je za omenjeni časnik opisala, kako v državi deluje resnična modna policija. Gre za člane lige socialistične mladine, ki na ulicah opazujejo, kako je kdo oblečen, in jim po potrebi pridigajo. Za svoje delo niso plačani, imajo pa resnično moč – posameznika lahko kaznujejo z vrsto pridig, v najhujšem primeru pa ga lahko pošljejo tudi v delovno taborišče. Song se je v težavah znašla, ker je obula preveč "eksotične" škornje. Črne škornje z visoko peto in zadrgo je kupila v svojem domačem kraju, ki je blizu Kitajske. S ponosom jih je obula in številni mimoidoči so jih opazili. A nato je do nje pristopil član lige socialistične mladine in jo nahrulil. 27-letnica se je bolj strogi kazni izognila, ker mu je dala lažen naslov, zlagala pa se je tudi, da je poročena. Poročene ženske niso več v pristojnosti lige socialistične mladine.
Song je po dogodku s škornji postala bolj previdna, a začela je opažati, da vse več žensk nosi takšne škornje, kot jih je imela sama. "Ker jih je nosilo že preveč ljudi, so kar naenkrat škornji postali sprejemljivi," je povedala. Najtežje je to, da ne gre za točno določena pravila in je presoja o tem, kaj je sprejemljivo, v rokah članov omenjene lige. Zato se lahko modna pravila od province do province spreminjajo.
Song je dejala, da je moda v Severni Koreji že od nekdaj pod nadzorom. Predvsem ženske obleke podrobno preučijo. Obleke, ki preveč razkrijejo, so prepovedane, klobuki so sumljivi, režim je nezadovoljen tudi z majicami, na katerih je napis v latinici. Vse, kar je preveč okrašeno ali preprosto preveč nenavadno, je lahko tarča cenzure. Obleke preprosto ne smejo biti takšne, da so videti tuje.
27-letnica pa je dejala tudi, da so pravila v zadnjih letih vseeno postala manj stroga. "Ženske denimo lahko v mestih nosijo hlače, a te morajo imeti širok kroj. Če sem prej šla v središče mesta, sem morala nositi krilo ali pa tradicionalno korejsko obleko," je povedala. Opazno je tudi, da v državo prihajajo modni trendi. "Priljubljena so kitajska ličila in v zadnjih letih se je pojavil trend, da si dekleta nakodrajo le spodnji del las," je dejala Song.
A jasno je, da režim že dolgo vsiljuje pravila glede stila. Han Myong-hee, ki prav tako zdaj živi na Kitajskem in ni želela izdati pravega imena, je povedala, da je državna televizija predvajala serijo prispevkov o pričeskah. Ni sicer točno določeno, kakšne morajo biti, a odraslim ženskam so svetovali, da naj njihovi lasje ne bojo predolgi ali prekratki. Volumen ni zaželen, je pa priporočljivo, da je pričeska urejena.
Vsake toliko časa pa v Severni Koreji tudi kaj preseneti. Han se tudi spominja trenutka, ko je na televizijskem zaslonu videla članice ženske skupine Moranbong. Članice skupine je izbral severnokorejski vodja Kim Džong Un, med nastopom pa so bile oblečene v kratke oblekice, imele pa so kratke lase. "Običajno dovolijo to, kar je na televiziji, a ne vem, ali je zdaj dovoljeno, da imaš kratke lase. Prav zanima me, če je to zdaj možno," je povedala.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.