
Severna Koreja je, potem ko so bili odpovedani pogovori med Severno in Južno Korejo, presenetila iz izjavo, da je pripravljena na pogovore z ZDA, a brez kakršnih koli pogojev.
Severnokorejska tiskovna agencija KCNA je tako svetovni javnosti sporočila izjavo državne obrambne komisije, ki ji predseduje voditelj Kim Džong Un, ki se glasi, da si lahko ZDA izberejo datum in kraj za pogovore. Tem za pogovor je precej.
''Predlagamo pogovore na visoki ravni med severnokorejsko in ameriško vlado, da bi ublažili napetosti na Korejskem polotoku in da bi vzpostavili mir in varnost,'' se je glasila uradna izjava.
Ob tem so dodali, da predpogojev, da pride do tega, ne sme biti. ''Če imajo ZDA prave namene, da razpršijo napetosti na Korejskem polotoku in zagotovijo mir in varnost na ozemlju ZDA in v širši regiji, naj ne postavljajo predpogojev za dialog,'' so poudarili.
Kot je znano, je uradni Washington do zdaj vedno pogojeval jedrsko razorožitev, a na tako žrtev v Severni Koreji vsekakor niso bili pripravljeni.
Poznavalci menijo, da se ZDA ne bodo odzvale

Uradni Pjongjang je še sporočil, da je jedrsko orožje namenjeno predvsem samoobrambi pred vojaškimi grožnjami, ki jih predstavljajo ZDA. Prav zaradi teh besed nekateri poznavalci že menijo, da Washington v pogovore ne bo privolil.
''ZDA so večkrat dale jasen signal, da niso pripravljene na dialog sam po sebi,'' je dejal profesor na univerzi za severnokorejske študije v Seulu Jang Mu Džin.
Pripravljeni so se pogovarjati, ampak ...
V Beli hiši so se odzvali, da so se pripravljeni pogovarjati s Severno Korejo. Hkrati so dodali, da mora Severna Koreja izpolnjevati obveznosti Združenih narodov. Dodali so, da obstajajo ''odprte linije komunikacije'', ampak da bodo Severno Korejo ocenjevali glede na dejanja, ne besede.
Predstavniki ZDA se bodo tako v torek v Washingtonu srečali s kolegi iz Južne Koreje in Japonske in preučili predlog Severne Koreje.
Predlog vseeno pomeni morebitno umiritev napetosti
Severnokorejski predlog bi vseeno lahko pripomogel k sprostitvi napetosti, potem ko je Pjongjang napovedoval izstrelitev jedrskih raket proti južni sosedi in ZDA.
9. junija se je po skoraj dveh letih zgodilo prvo srečanje med delegacijama sosed na polotoku. Srečanje je potekalo v mestu Panmunjeom, kjer so leta 1953 tudi podpisali sporazum, s katerim so začasno prekinili vojno.
Strani so se dogovorile, da bodo nadaljevale pogovore o temah, kot so združitev družin, turizem, človekoljubni problemi in vnovično obratovanje industrijske cone Kaesong, 12. junija. A se to ni zgodilo.

Pjongjang je bil jezen, ker je Seul na srečanje poslal namestnika ministra, čeprav je bilo napovedano srečanje na ministrski ravni. Seul je nato severne sosede obtožil, da ignorirajo posebno medvladno telefonsko linijo.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.