Španski in britanski znanstveniki so v zelenem čaju odkrili snov, ki enako učinkovito uničuje rakave celice kot zdravilo methotrexate. Skupek učinkovin EGCG, ki jih je v zelenem čaju petkrat več kot v navadnem, preprečuje izločanje določenega encima DHFR, s katerim se vežejo rakaste celice, da bi se lažje razmnoževale. S pitjem zelenega čaja lahko tako bolniki z rakom še dodatno preprečijo rast rakastih celic, toda znanstveniki niso povedali, koliko zelenega čaja naj bi bolniki spili, da bi dosegli želeni učinek. Encim DHFR je tudi sicer tarča zdravil proti raku.
»V celicah tumorja, ki jih je napadel EGCG, smo identificirali ta encim in spoznali, kako EGCG preprečuje encimu, da bi tvoril DNK. To pomeni, da bomo morda kmalu sposobni razviti novo zdravilo proti raku, ki deluje po principu EGCG molekule,« je povedal profesor z britanskega inštituta John Innes v Norvichu, Roger Thorneley. Molekula EGCG se dobro veže na encim DHFR, kljub temu pa ne tako intenzivno kot učinkovina v zdravilu methotrexate, zato bi lahko bili stranski učinki milejši.
Odkritje bi lahko pojasnilo tudi, zakaj so novorojenčki žensk, ki spijejo velike količine zelenega čaja v času nosečnosti, bolj podvrženi nevarnosti, da se rodijo s prirojeno napako v živčni cevi - t.i. spino bifido, ki jo povzroča pomanjkanje folne kisline. Velike količine zelenega čaja namreč zmanjšujejo učinkovitost folne kisline v telesu.