FIT 24UR

Že ozdraveli ponovno s simptomi Sars-a

Peking/Hongkong, 30. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

S Kitajske poročajo o 166 novih primerih okužbe z virusom akutnega sindroma oteženega dihanja in o 11 smrtnih primerih. Svetovna zdravstvena organizacija pa je umaknila svarilo, da odsvetuje potovanje v Toronto zaradi nevarnosti okužbe. V Srbiji pa je kakih 1000 oseb, ki so prišle iz rizičnih območij, pod zdravstvenim nadzorom, kljub temu da še niso zabeležili nobenega primera SARS.

Ameriški virologi pa medtem zatrjujejo, da so ljudje po svetu brez potrebe panični zaradi SARS in da so njihove reakcije pretirane. Za razliko od SARS, zaradi katerega umre šest odstotkov okuženih, pa zaradi aidsa umre skoraj vsak okuženi, poleg tega pa niti po 20 letih od začetka epidemije znanstveniki proti aidsu še vedno niso odkrili zdravila ali cepiva proti tej smrtonosni bolezni.

Epidemija akutnega sindroma oteženega dihanja je v Singapurju danes zahtevala novo smrtno žrtev. Številno smrtnih žrtev v Singapurju se je tako povečalo na 24.

Že ozdraveli imajo ponovno simptome Sars-a

Dvanajst ljudi, za katere so menili, da so ozdraveli in so že zapustili bolnišnice v Hongkongu, je znova zbolelo za akutnim sindromom oteženega dihanja (Sars), so sporočile tamkajšnje zdravstvene oblasti, ki primere že preučujejo.

Druge podrobnosti niso znane, strokovnjaki pa poudarjajo, da jih zadeva ni presenetila, saj je o virusu, ki povzroča SARS znanega zelo malo. Sicer pa je za posledicami Sars danes v Hongkongu umrlo še sedem ljudi, vsi pa so bolehali za kroničnimi boleznimi. Na novo je zbolelo še 17 ljudi.

Na Kitajskem je zaradi virusa SARS umrlo že 159 oseb, okuženih pa je 3460 ljudi.

Doslej je v tem mestu za atipično pljučnico umrlo že 157 oseb, 1586 pa jih je okuženih. Iz hongkonških bolnic so danes odpustili 32 ljudi, doslej je bilo 791 oseb uspešno ozdravljenih.

V Pekingu je v karanteni že več kot 10.000 ljudi
V Pekingu je v karanteni že več kot 10.000 ljudi FOTO: Reuters

Razmere zaradi epidemije Sars so v Pekingu zelo resne, saj bolnišnice zaradi pomanjkanja prostora ne morejo sprejeti vseh sumljivih primerov, je povedal novi pekinški župan Wang Qishan. Peking, kjer je doslej potrjenih 1347 primerov atipične pljučnice, za boleznijo pa je umrlo 66 ljudi, je najbolj prizadeto območje na Kitajskem.

O dveh smrtih, ki sta posledica Sars, poročajo tudi s Tajvana. Tam je doslej za Sars zbolelo 78 ljudi, trije pa so umrli. V Indiji pa so potrdili, da je za Sars zbolelo devet zaposlenih v neki bolnišnici v zvezni državi Maharasthra. Skupno je v Indiji zbolelo 19 ljudi.

Kitajska deklica, ki je danes z letalom iz Frankfurta prispela v Madrid in za katero so sumili, da ima SARS, pa te bolezni nima, so sporočili iz bolnišnice v Madridu, kjer so jo pregledali. Triletna deklica ima najverjetneje virozo, so ocenili zdravniki, ki pa jo bodo v skladu s priporočili Svetovne zdravstvene organizacije opazovali še 24 ur.

Na mednarodnem strokovnem srečanju o urgentni medicini, ki bo prihodnji mesec v Avstraliji, bodo posebno predavanje posvetili tudi SARS, so sklenili organizatorji. Srečanja v Melbourneu naj bi se udeležili predstavniki 40 držav.

SORODNI ČLANKI

  • MERCATOR zivalice
  • ŽAN
  • ŽIGA
  • ROK
  • VESNA
  • SAŠA
  • BRUNO
  • LIZA