
Česen lahko pripomore k uničevanju rakavih celic na jajčnikih, medtem ko lahko sestavina, ki tvori poper zmanjša tumor na trebušni slinavki, pravijo ameriški raziskovalci.
V študiji sicer poudarjajo, da so bile raziskave opravljene na celicah v laboratoriju, zato smo še daleč od tega, da bi vedeli, kako sestavine učinkujejo na bolnike z rakom. Bodo pa ugotovitve raziskave dodale svoje k razumevanju učinkovanja določenih sestavin, ki se pogosto uporabljajo pri kuhanju.
Asistentka za ginekologijo in porodničarstvo na univerzi v Michiganu dr. Rebecca Liu in njeni sodelavci so testirali vpliv česna na rakave celice. Ugotovili so, da lahko česen uničuje rakave celice na dva načina – skozi proces samouničenja (apoptoza) in avtofagijo (citoplazemska celična smrt). “Pri mnogih bolnicah z rakom na jajčnikih se bolezen razvije večkrat, rakave celice pa postanejo odporne na kemoterapijo, kar povezujejo z apoptozo,” je povedala. “Če lahko česen povzroči uničenje celic z avtofagijo, potem bi lahko z njim preprečili odpornost na kemoterapijo,” je obrazložila.
Zaradi raka na jajčnikih samo v ZDA vsako leto umre 16.000 od 22.000 obolelih žensk. Že v preteklosti so pokazali, da lahko česen preventivno vpliva na upočasnitev razvoja rakavih celic.
V drugi študiji so na osnovi poskusa na miših pokazali, da capsaicin, ki ga najdemo v kajenskem popru, uničuje rakave celice na trebušni slinavki. »Capsaicin sproži umiranje rakavih celic in občutno zmanjša velikost tumorja in ne poškoduje zdravih celic« je povedala Sanjay Srivastava iz univerze v Pittsburgu.
Zaradi raka na trebušni slinavki v ZDA vsako leto umre 31.000 od 32.000 diagnosticiranih bolnikov. Lansko leto so raziskovalci v Los Angelesu poročali, da lahko capsaicin uničuje rakave celice na prostati.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.