Tajvanski predsednik Chen Shui-bina je danes Tajvancem sporočil, naj se pripravijo na dolgotrajen boj proti epidemiji sarsa, na papeža Janeza Pavla II. pa je naslovil prošnjo, naj podpre Tajvan pri prizadevanjih za vstop v Svetovno zdravstveno organizacijo.
Akutni sindrom oteženega dihanja je na Tajvanu zahteval tri nove smrtne žrtve. Na otoku je doslej za sarsom umrlo 37 ljudi, 247 pa jih je za boleznijo obolelo. Tajvan je mesto v WHO izgubil leta 1972, njegovo mesto pa je zasedla Kitajska. Po mnenju tajvanskih oblasti in zdravstvenih strokovnjakov namreč Tajvanu grozi periodično vračanje sars, tudi če bi trenutno epidemijo zajezili. Zaradi širjenja sarsa na otoku je odstop ponudil tajvanski minister za zdravje Twu Shiing-jer.
Sars na Kitajskem zahteval že 275 življenj
Na Kitajskem so zaradi sarsa umrli še štirje ljudje, obenem pa so zabeležili 39 novih potrjenih primerov bolezni.
Na Kitajskem, kjer podatki kažejo, da je epidemija na poti upadanja, so medtem oblasti začele kaznovati prebivalstvo, ki je kršilo omejitve, povezane s sarsom. Oblasti so tako neko žensko obsodile na leto dni prisilnega dela, ker je bila na čelu skupine protestnikov, ki je opustošila poslopje, v katerem naj bi vzpostavili karanteno za bolnike s sarsom. Kitajsko vrhovno sodišče je v četrtek odločilo, da lahko ljudi, ki bi zavestno širili sars, doleti smrtna kazen.
Peking je tudi odločil, da bo začasno prepovedal posvojitve kitajskih otrok s strani tujcev, da bi se izognil infekcijam, ki bi jih lahko povzročile selitve. Ta prepoved, ki jo je sprejel Kitajski center za posvojitve, velja od 15. maja, ne velja pa za tujce, ki živijo na Kitajskem.
WHO dvomi v kitajske podatke o sarsu
Svetovna zdravstvena organizacija je izrazila dvom v podatke o številu okuženih in obolelih za sarsom, ki jih navaja Kitajska.
Kot je sporočila tiskovna predstavnica WHO Mangai Balasegaram, je do napak prišlo predvsem v poročanju o sarsu v kitajski prestolnici Peking, kjer uradne statistike navajajo manj okuženih in obolelih kot jih je. Ob tem je posvarila, da se zato ne sme prehitro sklepati, da se epidemija sarsa v Pekingu umirja. Poudarila je, da do napak najverjetneje ni prišlo namenoma. Gre predvsem za zmedo pri na novo registriranih primerih okuženih in obolelih ter ljudeh, ki so na opazovanju v bolnišnicah. Poleg tega so kot oboleli za sarsom vodeni tudi ljudje, ki imajo kako drugo, podobno bolezen.
Japonska bo Kitajski nakazala denar za medicinsko opremo
Japonska, kjer primera atipične pljučnice niso zabeležili, je danes sporočila, da bo Kitajski namenila 1,5 milijarde jenov nujne pomoči za nakup medicinske opreme. Tokio bo obenem Pekingu podaril 20.000 zaščitnih oblek, Šanghaju pa štiri rentgenske naprave.
Predstavniki azijskih letališč sprejeli nove ukrepe
Na Filipinih so se danes sestali predstavniki azijskih letališč, ki so sprejeli nove ukrepe za zajezitev epidemije sarsa. Predstavniki so se dogovorili, da bodo do 15. junija standardizirali zdravstvena potrdila za odhajajoče potnike, do 15. avgusta pa bodo na vseh azijskih letališčih odhajajočim potnikom izmerili telesno temperaturo. Predstavniki desetih držav članic Združenja držav Jugovzhodne Azije (ASEAN) ter Kitajske, Japonske in Južne Koreje so se tudi dogovorili, da bodo potnike, pri katerih bo obstajal sum sarsa, poslali v karanteno, kjer bodo pod zdravstvenim nadzorom. Pri tem pa so se tudi dogovoril, da nikomur ne bodo prepovedali vstopa v katerokoli držav na območju.
Okrnjene olimpijske igre za duševno prizadete
Irska, ki bo prihodnji mesec gostila posebne olimpijske igre za duševno prizadete, je v četrtek delegacijam iz držav, ki jih je prizadel sars - Kitajske, Hongkonga, Filipinov, Singapurja in Tajvana -, sporočila, naj se iger ne udeležijo. Organizatorji iger so to odločitev že obsodili kot diskriminacijo proti duševno prizadetim.