Marija Kranjec je trpela za hudo ishemično okvaro srca ali slabo prekrvavitvijo srca. Enkrat so jo že neuspešno operirali, tokrat pa se je ekipa srčne kirurgije lotila drugačnega pristopa - s premostitvijo glavne žile z mamarijo.
Doc. dr. Tomislav Klokočovnik: "Se pravi, da smo pripeljali kri tam, kjer je ni, z arterijskim obvodom. Mamarija je arterija v prsnem košu, ki jo speljemo na del srčne mišice oziroma na žile srčne mišice."
Pri posegu so se izognili splošni anesteziji in zunajtelesnemu krvnemu obtoku. Epiduralna anestezija, ko je bolnik ves čas pri zavesti zagotavlja manj zapletov med samim posegom, predvsem za hude pljučne bolnike.
Marija: "Ulegla sem se na posteljo, pokrili so me z nečim zelenim, nisem nič videla kaj so delali, sem samo slišala, da se pogovarjajo."
Anesteziolog, Jiri Hollan je povedal, da je največja prednost epiduralne anestezije v tem, da mi izklopimo občutke bolnika samo s tistega območja, kjer se operira. To pomeni, da ne čuti bolečine, vsi ostali deli telesa pa funkcionirajo normalno.
Srčno operacijo v kombinaciji z epiduralno obliko anestezije so prvič opravili pred štirimi leti na Češkem. Srčni poseg, ki navadno traja več ur, je pri Mariji minil v uri in pol.