Študija, ki so jo opravili na southamptonski univerzi, je pokazala zanimive rezultate. Pri tistih, ki so do 30. leta postali vegetarijanci, so imeli v povprečju pri desetih letih starosti inteligentni kvocient višji za 5 točk. Raziskovalci pravijo, da bi to lahko pojasnilo, zakaj so ljudje z višjim IQjem bolj zdravi, saj je za vegetarijansko prehrano značilno, da zmanjšuje bolezni srca ter stopnjo debelosti.
20 let potem, ko so leta 1970 izpeljali IQ teste, je 366 udeležencev povedalo, da so vegetarijanci, čeprav je več kot 100 oseb razkrilo, da jedo ali ribo ali piščanca. Moški, ki so bili vegetarijanci, so imeli IQ povprečno 106, v primerjavi z nevegetarijanci, ki so dosegli 101 točko. Pri ženskah so bile točke nižje: vegetarijanke so dosegle do 104, nevegetarijanke pa 99. Pri striktnih vegetarijancih in tistih, ki so rekli, da so vegetarijanci, vendar so jedli ribo ali piščanca, pa razlike v točkah pri IQju ni bilo.
Raziskovalci pravijo, da so se rezultati delno nanašali tudi na boljšo izobrazbo in višji družbeni razred. Vegetarijanci so pogosteje ženske, so v višjem družbenem razredu in imajo večje akademske ali profesionalne sposobnosti tok nevegetarijanci. Kakor koli, te razlike pa se niso poznale pri njihovem letnem zaslužku, ki je podoben tistim od nevegetarijancev.
Glavna raziskovalka Catharine Gale je povedala, da ugotovitve, da je za otroke z višji IQjem bolj verjetno, da bodo postali vegetarijanci, ko odrastejo, ter z dokazom, da vegetarijanska prehrana ugodno vpliva na zdravje srca, lahko razložijo dejstvo, zakaj višji IQ v otroštvu ali mladosti ponavadi vpliva na zmanjšano tveganje za srčne bolezni v starosti.
Dr. Frankie Phillips iz britanskega združenja za dietetiko pa se zanimivo sprašuje, podobno kot pri kokoši in jajcu, ali ljudje postanejo vegetarijanci zato, ker imajo višji IQ ali zato, ker so bolje osveščeni glede zdravja.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.