FIT 24UR

Večje število odvisnikov

Ljubljana/Ravne na Koroškem, 06. 11. 2007 14.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, B.J.
Komentarji
3

Ministrstvo za zdravje je sporočilo, da se je število uporabnikov drog, kot sta kokain in heroin, povečalo za 50 odstotkov.

Hiter tempo življenja povečuje tudi zasvojenost z drogami. Kokain je vse bolj popularen v krogu poslovnežev.

Nevarne psihoaktivne snovi

Mercedes Lovrečič, vodja medresorske delovne skupine sistema za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi, je povedala, da je zgodnje opozarjanje na pojavljanje novih psihoaktivnih snovi pomembno pri preprečevanju zlorab teh snovi, pripomore pa tudi k zmanjševanju zdravju škodljivih tveganj pri uporabnikih.

Nove psihoaktivne snovi

 Zaužitje samo ene merice kokainsko-atropinskega koktajla je lahko smrtno nevarno, saj po besedah Lovrečičeve pospešuje bitje srca, protistrup za ta pripravek pa ne obstaja. Opozorila je, da je dejavnik tveganja visok tudi pri jemanju t.i. mavrične tabletke, ki ima sicer podobne, a šibkejše učinke kot ekstazi. To lahko zavede redne uporabnike ekstazija, ki zato lahko v zmoti vzamejo več tablet, da bi potencirali učinek. Ob tem se poveča možnost za pojav serotoninskega sindroma, ki se v 50 odstotkih primerov konča s smrtjo.

Za slovenske uporabnike največje tveganje predstavljata mešanica kokaina in atropina ter t.i. mavrične tabletke, opozorili pa so tudi na razširjenost dopinga. Sicer pa v Sloveniji za posledicami zaužitja teh snovi ni umrl še nihče.


Pri skupini so se odločili še za dodatno obveščanje o pojavu fentanila, ki se v medicini uporablja za lajšanje hudih kroničnih bolečin in je tudi do 100-krat močnejši od morfija. Nenadzorovana uporaba tega opiata lahko povzroči odpoved dihanja in posledično smrt, je pojasnila Lovrečičeva. Na slovenskem trgu ga sicer še niso zasledili. Pojavil se je v bližnji Avstriji, množične zastrupitve z njim pa beležijo predvsem v Estoniji.

Droge za posilstva pri nas bojda še ni

V Sloveniji do danes, ko je povedala Lovrečičeva, t.i. rape drug oz. droga za posilstva, še niso zasledili. Gordana Koželj z Inštituta za sodno medicino je spomnila, da je to droga, ki jo je zelo težko izslediti, ker se kmalu po zaužitju razgradi. Ko se oseba zave, da je doživela amnezijo, je snov težko prepoznati, je pojasnila. Do nasilnih dejanj, ki se jih žrtve ne spomnijo, pri nas prihaja predvsem zaradi zlorab alkohola ali zdravil, kot so uspavala in pomirjevala.

Koželjeva je med drugim dejala, da na Inštitutu za sodno medicino v zadnjem času beležijo porast zahtevkov za testiranje na droge s strani dispanzerjev za medicino dela, prometa in športa, delodajalcev za testiranje rabe droge na delovnem mestu ali testiranja na droge pred sklenitvijo delovnega razmerja.

Doping bolj razširjen kot se zdi

Med slovenskimi uporabniki je po besedah Tadeja Malovrha z Atletske zveze Slovenije tudi doping bolj razširjen kot se zdi. Zmotna je predstava, da doping uporabljajo samo vrhunski športniki. Tukaj so še tisti, ki se s športom ukvarjajo amatersko in rekreativno, po njem pa posegajo tudi osebe iz glasbenega sveta in filmske industrije, ki želijo "dobro zgledati", je pojasnil. Opozoril je, da se da prepovedane substance z dopinške liste "pod pultom" dobiti v številnih fitness centrih, saj med njimi marsikatera ni zakonsko prepovedana, pa tudi povpraševanje po besedah Malovrha ni majhno.

November - mesec preprečevanja odvisnosti

Začetki sistema za opozarjanje pojava novih psihoaktivnih snovi segajo v leto 1996, sicer pa je na podlagi skupnega ukrepa iz leta 1997 svet Evropske Unije leta 2005 sprejel sklep o izmenjavi podatkov, oceni tveganja in nadzoru nad novimi psihoaktivnimi snovmi, ki zavezuje vse države članice. V Sloveniji je začel sistem delovati z letom 2002 pod okriljem uprave kriminalistične policije in Inštituta za varovanje zdravja.

Letošnji mesec preprečevanja odvisnosti poteka pod sloganom - Ali imajo droge nadzor nad tvojim življenjem? Tvojim življenjem. Tvojo družbo. Ne pusti drogam blizu! Slogan je predlagal urad Združenih narodov za droge in kriminal in se bo uporabljal tri leta.

Letos poudarek na nadzor nad drogami

Letošnja akcija se bo osredotočala predvsem na različne vidike nadzora nad drogami, prihodnje leto na preventivno delo na področju drog, v letu 2009 pa predvsem na nezakoniti promet z drogami. Cilj kampanje je okrepiti osveščenost javnosti o problemu (zlo)rabe drog, kar predstavlja le podporni in ne edini ukrep za dosego spremembe vedenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tayi177
10. 11. 2007 01.31
bonsai9: Hmmm, kaj po tvoje naj bi starši 20-30 letnikov (kolikor vem je namreč večina od vključenih v program t.i. "zdravljenja odvisnosti" polnoletnih) plačevali za metadon za svoje otroke, ali kako??! Potem glede, citiram: "direktorčkov, ki kradejo denar delavcem", prosim, ne mi spet s tovrstnimi posploševanji. Velika večina ljudi se rodi/odrašča v vsaj približno enakih razmerah (pozor: napisal sem večina in ne vsi) in so tekom šolanja vse pač prav dobro vedeli, da bodo dobili delo oz. službo glede na doseženo stopnjo izbrazbe. Tako da ideja, da direktorji vobče kradejo denar delavcem je malo sprevržena (predvsem pa, kot rečeno, preveliko posploševanje), vsaj po mojem mnenju!! In pa še tole: nisem ravno prepričan, če bi se ti zaprti oddelki in strelišča še zdeli tako elegantna rešitev za odvisnike, če bi ta nesreča (torej odvisnost) doletela koga od tebi bližnjih... Pozdrav, tayi177
bonsai9@email.si
09. 11. 2007 12.30
Končno, da so le ugotovili, da so to sinčki in hčerkice uglednežev, politikov, direktorčkov, ki kradejo denar delavcem. Sej se vsaj za politiko ne bodo brigal dokler bodo zadeti. Denarčka majo od tastarih, drugače pa ktero, al kterga pošljejo na vagone na šiht. Če ne gre, se ga premlati. Stranke preskrbljene. Pa to se dogaja tud čez dan. Vidno iz moje kancelarije. Pa malo metadončka papat, saj tko častijo davkoplačevalci, zato pa se politiki tolko zavzemajo za to, da ne bi bilo treba plačat staršem. Da je to splošen družbeni problem. Ja pa kaj še. Zakaj pa so zaprti oddelki, pa strelišča, saj jih tko ni škoda. Banda.
theta
06. 11. 2007 21.11
+1
No vsaj marihuane enkrat niso med droge dal.... torej se obeta legalizacija! Končno :)