Na izjemno zahteven postopek so se na Ginekološki kliniki pripravljali leto dni, najprej v okviru raziskovalnega projekta. Ta postopek je nov in so se ga lotevali po vsem svetu, večinoma neuspešno. Največ uspeha so imeli Avstralci.
Postopek je tako zahteven zato, ker celico zamrznejo takrat, ko se v njej tvori delitveno vreteno. Pri odmrznitvi lahko zato kromosomi popokajo, kar povzroči spremembo dednih lastnosti, takšnih celic pa ne morejo oploditi. V laboratoriju ljubljanske Ginekološke klinike pa so s pomočjo posebne raztopine uspeli odmrzniti jajčne celice, ne da bi jih ob tem poškodovali. V postopku je sodelovala cela ekipa strokovnjakov.
Sicer se vsako zamrzovanje jajčnih celic začne s soglasjem parov. Sveže jajčne celice oplodijo s postopkom zunaj-telesne oploditve, na željo parov pa jih tudi zamrznejo. Spravijo jih v posebne slamice in jih globoko zamrznejo. V tekočem dušiku tako nespremenjene ostanejo tudi več let in mnogim parom pomagajo do zanositve. Posebej tistim, kjer je ženska bolna in ji odvzamejo jajčne celice preden te zaradi bolezni "propadejo".
Vsako leto pride v ambulanto za zdravljenje neplodnosti od 2000 do 3000 parov, na kliniki pa opravijo 1400 ciklusov zunaj-telesne oploditve. Pred leti so bile glavni vzrok neplodnosti okvare jajcevodov, danes pa je odstotek tovrstnih obolenj bistveno nižji. Čedalje več pa je moške neplodnosti, pri ženskah pa so pogosti vzroki neplodnosti endometrioza in imunske ter hormonske težave.