Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca Nova Gorica kot prva v Sloveniji uvaja diagnostiko in operativno zdravljenje smrčanja z novo bipolarno radiofrekvenčno metodo. Omenjena metoda se sicer uporablja za operativno zdravljenje gornjih dihal, za paciente pa pomeni predvsem manj bolečin in hitrejše okrevanje.
Bipolarno radiofrekvenčno metodo so razvili na Norveškem, uveljavila pa se je na Švedskem, Danskem, v Veliki Britaniji, pa tudi v Srbiji in Črni gori. Raziskave so pokazale, da so s to metodo operacije zgornjih dihal manj boleče, pacienti pa po njih hitreje okrevajo. Z njo se je leta 2004 seznanil tudi vodja Otorinolaringološkega oddelka šempetrske bolnišnice Bojan Heligman, ki jo je pripeljal v Slovenijo.
Oktobra lani so tako v šempetrski bolnišnici kupili poliregistrator, ki avtomatično analizira dihanje in izdela pisno poročilo o morebitnih motnjah spanja pacientov, kar zdravniku omogoča, da postavi diagnozo. Metoda je uspešna pri odpravljanju težav s smrčanjem, s katerim se srečuje 31 odstotkov moških in 19 odstotkov žensk, v starosti nad 60 let pa se ta odstotek poveča na 60 oziroma 40 odstotkov.
Kot je pojasnil Heligman pacientu zvečer opravijo meritve in ga že naslednje jutro operirajo. Še isti dan, po štirih urah, pa pacient lahko zapusti bolnišnico.
Kljub temu, da storitve še niso posebej oglaševali, so do zdaj v šempetrski bolnišnici opravili že dvajset operacij, zanje pa se zanimajo tudi ljudje z drugih koncev Slovenije. O bipolarni radiofrekvenčni metodi bo izšla v prihodnjih mesecih tudi informativna brošura, s katero bodo založili tudi splošne zdravnike.