V Zdravstvenem domu Koper so se po besedah vodje dispanzerja za ženske Tomislava Vitezice odločili, da cepljenja proti raku materničnega vratu ne bodo opravljali. Kot je pojasnil, na državni ravni še ni bila sprejeta enotna doktrina, kar pomeni, da odgovornost sprejme ginekolog, ki cepljenje opravi. Vitezica je dodal, da je cepivo le v 70 odstotkih zaščita pred rakom materničnega vratu, možni pa so tudi stranski učinki.
Povedal je, da obstaja okoli 100 različnih tipov virusa HPV (nizkorizični, visokorizični in zmernorizični), cepivo pa je učinkovito le pri virusu HPV 16 in HPV 18. Cepijo se ponavadi mlajše ženske in deklice od 11. leta dalje. Kot je pojasnil, imajo deklice kljub cepljenju 30 odstotkov možnosti, da zbolijo za rakom na materničnem vratu. Poleg tega so po njegovih besedah možni tudi stranski učinki, kot so povišana telesna temperatura, slabost, alergije in podobno. Rezultati učinkovitosti cepljenja pa bodo po njegovih besedah vidni šele čez 15 do 20 let.
Vitezica je še povedal, da je Mestna občina Koper ponudila tudi finančna sredstva za kritje stroškov cepljenja, vendar so se v Zdravstvenem domu Koper odločili, da te odgovornosti ne bodo prevzeli, dokler ne bo doktrina za cepljenje sprejeta na najvišji ravni.
ZZV v Kopru bo cepljenje izvajal
Bodo pa cepljenje v Kopru izvajali na Zavodu za zdravstveno varstvo. Kot je povedal vodja oddelka za epidemiologijo Boris Kopilovič, niso cepili še nikogar, imajo pa na zalogi cepivo. Dodal je, da sta za cepljenje zaenkrat naročeni dve pacientki. Cepljenje je samoplačniško, strošek cepljenja v celoti &8211; cepiti se je potrebno trikrat - pa je 360 evrov.
Po prvem cepljenju se cepljenje ponovi še čez dva meseca in čez pol leta. V tem času pacientka ne sme zanositi, je še povedal Kopilovič. Cepljenje priporočajo ženskam in deklicam med devetim in 26 letom starosti. Od negativnih stranskih učinkov pa je izpostavil povišano telesno temperaturo in bolečo rdečino na mestu vboda, anafilaktičnih reakcij povezanih z alergijo pa je razmeroma malo.
Kot je povedal, je cepivo skoraj 100-odstotna zaščita pred virusi HPV 6, 11, 16 in 18, ki so tudi najbolj pogosti, saj se okoli 70 odstotkov žensk okuži s temi štirimi oblikami virusa HPV. Cepljenje po njegovih besedah preprečuje tudi displazijo materničnega vratu, genitalne bradavice in predrakave spremembe nožnice.
Kritje stroškov iz obveznega zavarovanja?
V Sindikatu zdravstva in socialnega varstva so ministra za zdravje Andreja Bručana in Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije pozvali, naj omogočita, da tudi Slovenija začne cepiti na stroške obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Dorjan Marušič na to odgovarja, da "v kolikor bo slovenska strokovna srenja to cepljenje prepoznala kot dobrobit", je po ustaljenih postopkih tudi to novost mogoče vpeljati v roku šest do 18 mesecev. Kot je dejal, si težko predstavlja, da nek nov program ne bi opravil te verifikacijske poti, "kajti ne moremo nalagati zdravstveni politiki, da sprejema tudi strokovne odločitve".
Sindikat zdravstva in socialnega varstva je sicer danes predlagal, da bi veljalo razmisliti o prerazporeditvi sredstev za financiranje cepljenja. Predlagali so, naj Slovenija kupi en oklepnik manj, kot je bilo predvideno, saj bi s prihranjenim denarjem lahko cepili eno generacijo deklic.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.