Vsi štirje bolniki so v bolnišnicah, dva pa sta v kritičnem stanju. Po besedah predstavnikov zdravstvenih oblasti zaenkrat še ni potrjeno, ali gre v vseh štirih primerih res za sars. Zadnji primer sarsa so v Kanadi zabeležili 19. aprila.
Medtem je WHO danes umaknila opozorilo pred potovanji v Hongkong in kitajsko provinco Guangdong, kjer so zabeležili prve primere te smrtonosne bolezni na svetu. Kot je povedala direktorica WHO Gro Harlem Bruntland, so se za umik opozorila odločili, ker je bolezen na teh območjih pod nadzorom, to pa so dosegli zahvaljujoč prizadevanjem lokalnih in svetovnih zdravstvenih oblasti. Še vedno pa za Kitajsko velja opozorilo pred potovanji v Peking in province Habei, Notrana Mongolija, Shanxi in Tianjin, pa tudi v Tajvan.
55 novi primerov na Tajvanu
Medtem na Tajvanu v zadnjih dneh beležijo vse več nove primere akutnega sindroma oteženega dihanja. V zadnjih 24 urah so tako potrdili 55 novih primerov okužbe s sarsom. Po dosedanjih podatkih je na Tajvanu s sarsom okuženih 538 oseb, umrlo pa jih je 60. WHO je že ocenila, da gre za "zaskrbljujoč" izbruh sarsa na Tajvanu. Hkrati so napovedali, da bodo na Tajvan poslali še dva nova strokovnjaka WHO. Po oceni WHO gre pripisati porast števila sarsa na Tajvanu predvsem dejstvu, da so sedaj potrdili starejše primere suma ali pa so postavili pravilno diagnozo v primerih, za katere prej diagnoze niso mogli potrditi.
V Hongkongu so v zadnjih šestih dneh povprečno zabeležili manj kot pet novih primerov sarsa dnevno, v provinci Guandong pa v zadnjih enajstih dneh. V Hongkongu sta za sarsom umrli še dve osebi, zabeležili pa so dva nova primera bolezni.
S Kitajske danes poročajo o 20 novih primerih okužb in treh smrtih zaradi sarsa. To je že sedmi dan zapored, da je število obolelih na Kitajskem nižje od 30. V Pekingu je danes na novo zbolelo 15 ljudi, dva pa sta umrla.
S Češke poročajo, da obstaja velik sum, da je neki mlajši moški, ki se je nedavno vrnil iz Azije, zbolel za sarsom. Prvi testi so bili pozitivni, zdaj pa čakajo še na potrditev, so povedali predstavniki bolnišnice v Pragi, kjer od torka zdravijo obolelega.
Se je virus sarsa na človeka prenesel iz cibetovk?
Strokovnjaki hongkonške univerze domnevajo, da naj bi virus sarsa izviral pri cibetovkah. Cibetovke (Viveridae) so v Afriki in Aziji živeče zveri, ki izločajo izloček močnega vonja iz žleze ob zadnjični odprtini, cibet. Cibet je poleg mošusa ena izmed dveh že dolgo poznanih sestavin parfumov, s katerima so trgovali že v antiki. Pred tem so hongkoški znanstveniki že ugotovili, da se je sars z živali prenesel na človeka, niso pa še vedeli za katero žival gre. Hongkonški strokovnjaki pa so sporočili, da so uspešno izolirali vrsto korona virusa, ki povzroča sars, njegov izvir pa je pri cibetovkah.
Doslej umrlo 682 ljudi
WHO in Svetovni gospodarski forum sta se v četrtek v Ženevi dogovorila za oblikovanje posebnega sklada za okrepitev sistema nadzora in zaščite pred sarsom. Cilj je, da bi do septembra v skladu zbrali 100 milijonov dolarjev, največji del sredstev pa naj bi prispevala podjetja, ki poslujejo z Azijo.
WHO je sicer doslej prejela podatke iz 31 držav o 8046 primerih sarsa. Skupaj je do 22. maja umrlo 682 ljudi, 4210 pa jih je ozdravelo.