Ginekološka klinika je zabeležila velik uspeh, saj jim je uspelo pri paru z genetsko boleznijo izvesti zunajtelesno oploditev. Bodoči očka ima hudo obolenje, ki bi ga moški potomec zagotovo podedoval. Po vrsti neuspešnih zanositev, so jima zdravniki svetovali še to metodo. Po zunaj telesni oploditvi so tretji dan iz vsakega zarodka odvzeli eno ali dve celici. Pri tem pa je treba biti izredno previden, saj mora zarodek preživeti in se normalno razvijati naprej, razlaga Irma Virnat Klun, vodja laboratorija OBMP na Ginekološki kliniki.
Genetiki so s posebno metodo iskali spol otroka. Pomembno je bilo najti zarodek ženskega spola, kajti deklica genetskega obolenja očeta ne bi podedovala. Lahko pa bi iskali tudi druge kromosomske značilnosti, ki kažejo na razvoj kakšnega obolenja. "V primeru, ko gre za uravnovešene kromosomske spremembe pri starših, obstaja verjetnost, da se rodi otrok z neuravnovešeno kromosomsko spremembo, kar vodi v bolezen," pravi biologinja Alenka Veble.
Po uspešni diagnostiki so ginekologi materi vsadili zdrav zarodek ženskega spola. Ginekolog na Ginekološki kliniki, Tomaž Tomaževič, pa opozarja, da se bodo te metode lahko posluževali le redki pari. "Pri nas bo zadeva omejena le na preprečevanje hudih dednih bolezni. Naši genetiki predvidevajo, da bomo opravili le trideset postopkov letno."
Diagnostika pred rojstvom omogoča, da huda obolenja odkrijejo preden nosečnost napreduje in materi ni treba prekinjati nosečnosti. Je pa res, da se ta metoda izvaja le na eni ali dveh celicah in je treba upoštevati tudi možnost napake. Predrojstno diagnostiko, poleg naše klinike, delajo le v posameznih centrih na svetu.