
24. marec že tradicionalno obeležujemo kot Svetovni dan tuberkuloze. Letošnji dan, ki poteka pod geslom Zaustavljam tuberkulozo, je posvečen vsem, ki sodelujejo pri ukrepih proti tuberkulozi (TBC). Slovenija bolezen že nekaj let uspešno obvladuje, v svetu pa predstavlja enega glavnih javnozdravstvenih problemov.
V Sloveniji nizka obolelost
Slovenija se uvršča med države z zelo nizko obolevnostjo, je na novinarski konferenci pred današnjim svetovnim dnevom pojasnil vodja oddelka za tuberkulozo in centralnega registra za tuberkulozo RS v Bolnišnici Golnik Damjan Eržen.
Slovenija je leta 1996 zaradi grožnje vse hujše epidemije TBC v svetu, ki bi lahko imela vpliv tudi na porast števila obolelih v Sloveniji, poostrila in izpopolnila nadzor nad bolniki s TBC, je pojasnil Eržen. Po njegovih besedah so s tem dosegli pospešeno upadanje epidemije TBC v Sloveniji. Leta 1996 je bilo tako registriranih 28,3 primerov na 100.000 prebivalcev, leta 2006 pa le še 10,7 primerov na 100.000 prebivalcev, kar predstavlja upad obolevnosti za 62 odstotkov.
Opustili neselektivno cepljenje
Tako je Slovenija leta 2005 s soglasjem stroke opustila neselektivno cepljenje novorojenčkov proti TBC. Po novem je cepljenje proti TBC obvezno le za novorojenčke iz družin, ki so se v zadnjih petih letih pred rojstvom novorojenčka priselile iz držav z visoko incidenco TBC. Kot je pojasnil Eržen, Slovenija z uspešnim zmanjšanjem pojavnosti TBC izpolnjuje vse pogoje za ukinitev neselektivnega cepljenja.
Kakšni so znaki TBC?
Kot pravi Eržen, so znaki TBC dolgotrajen kašelj z izmečkom, hujšanje, nočno znojenje, bolečine v prsih in mrzlica. Zdravnik lahko že na podlagi pogovora z bolnikom ugotovi, ali obstaja možnost TBC. Najprej bolnika pošljejo na rentgen pljuč, kjer se v primeru TBC vidijo sence na pljučih. V takih primerih se opravijo še bakteriološke preiskave, ki potrdijo prisotnost TBC.
Osebe s TBC se morajo zdraviti nadzorovano, zdravljenje pa je dolgotrajno, pravi Eržen. Približno polovica bolnikov s TBC pride na Golnik, za vse ostale primere pa poskrbijo pljučni oddelki slovenskih bolnišnic. Ti tudi sporočajo podatke o novih primerih TBC v register na Golnik.
Vzroki za naraščanje epidemije?
Vzroki za naraščanje epidemije v razvitem svetu so pomanjkanje pozornosti in opuščanju programov za zdravljenje tuberkuloze, v nerazvitem svetu pa je glavni vzrok pomanjkanje sredstev za odkrivanje in zdravljenje tuberkuloze. Pomemben del porasta števila primerov tuberkuloze je tudi posledica okužbe z virusom HIV in s tem povezane imunske oslabelosti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.