FIT 24UR

Svetovni dan tuberkuloze

Ljubljana/New Delhi/ Bruselj, 24. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Mednarodni zdravstveni predstavniki so danes ob svetovnem dnevu tuberkuloze obljubili obnovitev globalnega boja proti tej bolezni.

Zaradi tuberkuloze vsako leto po vsem svetu umreta skoraj dva milijona ljudi. Okoli dva milijona jih umre, kar ena tretjina svetovnega prebivalstva pa naj bi bila okužena z bacilom tuberkuloze. V svetu je v zadnjih letih prišlo do porasta števila okuženih in obolelih za tuberkulozo, zato je Svetovna zdravstvena organizacija leta 1992 razglasila epidemijo tuberkuloze za največji svetovni zdravstveni problem. V Sloveniji se število obolelih za tuberkolozo zmanjšuje, zato bo Slovenija zaradi preprečitve razvoja na zdravila odpornih bacilov s 1. januarjem predvidoma ukinila neselektivno cepljenje ob rojstvu.

Zaradi grožnje vse hujše epidemije tuberkuloze v svetu, ki bi lahko imela vpliv na porast števila obolelih tudi v Sloveniji, je Slovenija leta 1996 poostrila in izpopolnila nadzor nad bolniki s tuberkulozo. Rezultat je bil pospešeno upadanje epidemije tuberkuloze. Letni upad števila bolnikov s tuberkulozo tako znaša od osem do deset odstotkov. Leta 2003 pa je bilo osem primerov tuberkoloze na 100.000 prebivalcev, kar pomeni upad obolevnosti za 47,7 odstotka v primerjavi z letom 1996. "S tem se uvrščamo med države Vzhodne Evrope z zelo nizko obolevnostjo in zato je Slovenija na dobri poti k izkoreninjenju tuberkuloze," so sporočili iz bolnišnice Golnik.

Tuberkuloza je sicer nalezljiva s kužnim aerosolom, ki ga bolniki s kašljanjem izločajo v neposredno okolico, najpogosteje pa prizadene pljuča. Za njenimi posledicami na svetu letno umre 750.000 žensk, kar je več kot za vsako drugo nalezljivo boleznijo. Posebej ogroženi so tudi majhni otroci, saj je pri njih težko postaviti diagnozo in jih učinkovito zdraviti.

Več kot 200 predstavnikov iz 22 zaradi tuberkuloze najbolj prizadetih držav, zdravstveni strokovnjaki in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) so v New Delhiju ponovno poudarili, da bodo izpolnili obljubo in do leta 2005 zdravilo proti tuberkulozi zagotovili vsem ljudem, ki bolehajo za to boleznijo.

Predstavniki držav v razvoju, kjer živi večina bolnikov, so na konferenci v New Delhiju pozvali k večji politični obvezi svetovnih voditeljev v boju proti tuberkulozi. "Da bi premagali tuberkulozo, moramo dobiti tudi boj proti revščini. Podhranjenost, slabi pogoji za življenje in nezdravo okolje naredi revnejše ljudi bolj dovzetne za to smrtonosno boleznijo," je opozoril indijski premier Atal Behari Vajpayee.

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan pa je v video sporočilu na konferenci poudaril, da so potrebna nova vlaganja v razvoj novih zdravil in izboljšano cepivo, ki bi uničilo bolezen. "Še veliko je potrebnega za boj proti bolezni," je dejal Annan.

32 milijonov evrov za cepivo proti tuberkulozi

Evropska komisija je ob današnjem svetovnem dnevu tuberkuloze namenila 32 milijonov evrov za raziskovalne projekte, katerih cilj je najti učinkovito cepivo proti tej bolezni. Kot je v Bruslju poudaril evropski komisar za raziskovalno dejavnost Philippe Busquin, bolezni, povezane z revščino, kakršna je tuberkuloza, kljub razvoju znanosti in tehnologije še niso izkoreninjene, zato je nujno združiti napore pri iskanju rešitev problema.

Edina možnost za izkoreninjenje tuberkuloze je učinkovito cepivo. Cepivo, ki je ta čas v uporabi, namreč ščiti majhne otroke pred hudimi oblikami bolezni, ne pa tudi odraslih in je lahko celo nevarno za okužene z virusom HIV, ki so zaradi tuberkuloze posebej ogroženi.

Sredstva Evropske komisije bodo namenjena za projekte iskanja cepiva, ki bi učinkovalo pri odraslih in bi bilo varno za uporabo v okoljih, kjer je zdravstvena infrastruktura slaba.