V Društvu za ankilozirajoči spondilitis Slovenije (DASS), ki praznuje letos 20. obletnico svojega delovanja, se zavzemajo za izboljšanje zdravstvene oskrbe revmatikov. V Sloveniji je namreč samo 24 revmatologov, povprečna čakala doba za prvi revmatološki pregled pa je tri mesece. V DASS so svetovni dan revmatikov že obeležili s sobotnim strokovnim srečanjem z naslovom 'Ali je videti pot v ozdravljenje'.
Mednarodno združenje za artritis in revmatizem, Mednarodna organizacija mladih z revmatizmom ter Evropska zveza zoper revmatizem so med drugim oblikovali t.i. Manifest za tretje tisočletje, ki vključuje ukrepe za izboljšanje položaja ljudi z revmatičnimi obolenji. Manifest med drugim spodbuja raziskave na področju družbenega vpliva revmatičnih obolenj, izobraževalne programe za življenjsko učenje obolelih ter nastanek nacionalnih in mednarodnih organizacij obolelih za artritisom in revmatizmom.
Bolezen kosti in sklepov - artritis - spada med najpogostejše vzroke, ki poslabšajo zdravje in znižajo kakovost življenja. Artritis se pojavlja v več oblikah, najpogostejša pa je osteoartroza oz. revma. Zanjo je značilna degeneracija sklepnega hrustanca, ki jo povzroči medsebojno trenje kosti. Ključni dejavniki tveganja pri omenjeni bolezni, za katero ni znanega vzroka, pa so starost, spol, stres, prekomerna telesna teža, motnje v presnovi ali delovanju žlez z notranjim izločanjem ter vnetje sklepov.