FIT 24UR

Sum na SARS v Trstu

Rim/Peking, 28. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Iz Trsta poročajo o sumu okužbe s SARS. V tamkajšnjo bolnišnico so sprejeli osemletno kitajsko deklico z visoko vročino. Svetovna zdravstvena organizacija pa je sporočila, da je število obolelih za atipično pljučnico v Kanadi, Hongkongu in Singapurju začelo upadati, Vietnam pa je prva država, ki ji je širjenje virusa uspelo zajeziti.

Preventivni ukrepi
Preventivni ukrepi FOTO: Reuters

Deklica je Kitajsko zapustila šele pred nekaj dnevi, v Italijo pa je prišla obiskat svoje starše. Italijanski minister za zdravstvo Girolamo Sirchi pa je medtem vse Italijane pozval, naj, če je to mogoče, ne potujejo v države, kjer je razširjen SARS, saj tam obstaja konkretna nevarnost okužbe.

Italija je sicer Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) v Ženevi doslej prijavila pet sumov okužbe s SARS. V soboto so v rimsko bolnišnico pripeljali 31-letno Kitajko, do sumov okužbe pa je prišlo še v Milanu in Genovi.

Iz Kitajske poročajo o osmih novih smrtnih primerih in 203 okužbah, kar pomeni, da je doslej za to boleznijo umrlo 139 ljudi, 3106 je okuženih. Iz Hongkonga poročajo o petih novih smrtnih primerih in 14 okužbah. Doslej naj bi v Hongkongu umrlo 138 ljudi, 1557 je okuženih.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da v Vietnamu že 20 dni niso zabeležili novega primera okužbe. V državi so skupaj zabeležili pet smrtnih primerov in 63 primerov okužb, zadnjo 8. aprila. Vietnamski zdravstveni minister Tran Thi Trung Chien je kljub optimizmu opozoril, da je nevarnost, da bi SARS v Vietnam znova prišel iz tujine zelo velika.

Prva žrtev v Indoenziji

Število smrtnih primerov po svetu:
Kitajska – 139
Hongkong – 138
Singapur – 21
Kanada – 21
Vietnam – 5
Tajska – 2
Malezija – 2
Filipini – 2
Tajvan – 1
Indonezija – 1

SARS se je iz Kitajske razširil že v 28 držav, prvo smrtno žrtev pa so zabeležili tudi v Indoneziji. V Pekingu je ta čas v karanteni 8000 ljudi, ki so prišli v stik z obolelimi s SARS. V karanteni je tudi okoli sto bolnišnic in zdravstvenih domov v kitajski prestolnici.

V Hongkongu, na Kitajskem, v Singapurju in v Torontu je trenutno zabeleženih največje število okužb, ki se lahko razvijejo v pljučnico. Po svetu so doslej zabeležili 332 smrtnih primerov, trenutno pa naj bi bilo okuženih približno 5500 ljudi.