Z uporabo parfumov smo izpostavljeni kemikalijam, ki se nabirajo v telesu in se iz njega težko izločijo, to pa ima lahko škodljive zdravstvene posledice, ugotavljajo avtorji študije, ki jo je naročil Greenpeace International.
Poročilo s pomenljivim naslovom Eau de toxines (Strupene vodice), objavljeno pred praznikom zaljubljencev, opisuje izsledke analiz 36 svetovno znanih blagovnih znamk parfumov. Testirali so vsebnost dveh potencialno škodljivih vrst ftalatov in sintetičnih mošusov.
"Na valentinovo bi vam radi sporočili, da svojih dragih ne izpostavljate škodljivim kemikalijam," je povedala predstavnica Greenpeacea Helen Periver. "Parfumi naj bi bili dar, ki ponujajo užitek, ne pa vir koncentracije kemikalij v našem telesu."
Skoraj vsi testirani parfumi vsebujejo ftalate in sintetične mošuse, so pokazale analize. Izjemno visoko vsebnost enega od ftalatov (dietil ftalat, DEP) so odkrili v Calvin Kleinovem Eternity for women in v Gaultierjevem Le Mâle. Veliko količino sintetičnih nitro- in policikličnih mošusov so našli v Cartierjevih Le Baiser Du Dragon in The Body Shop's White Musk.
Raziskave so pokazale, da ftalatne kemikalije iz parfumov zelo hitro preidejo v telo, kjer lahko pri moških sprožijo spremembe dednega zapisa (DNK) v spermi in vplivajo na delovanje pljuč. Sintetični mošusi motijo normalno delovanje hormonov in povečajo učinek drugih škodljivih kemikalij.
Greenpeace in druge nevladne organizacije že nekaj let svarijo pred škodljivimi učinki teh kemikalij. Njihov uspeh pa je zaenkrat omejen, saj kemična industrija ob podpori ameriške vlade uspešno lobira proti sprejetju evropske zakonodaje REACH, ki bi omogočila prehod na varnejše snovi. Sedanja zakonodaja ne ureja izpostavljenosti tem kemikalijam, ki jih vsebujejo kozmetični preparati in mnogi drugi izdelki. Zato njihova vsebnost ni navedena na deklaracijah izdelkov.