FIT 24UR

Strožji ukrepi v Avstraliji

Toronto/Sydney/Peking, 06. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Atipična pljučnica je v Kanadi zahtevala osmo žrtev, so sporočile oblasti v kanadski provinci Ontario. Avstralske oblasti pa so v okviru novih ukrepov za preprečitev širjenja akutnega sindroma oteženega dihanja uvedle karanteno za vse osebe, ki bi lahko bile okužene s to boleznijo. Na Kitajskem so doslej zabeležili že 1247 okužb, 51 oseb pa je umrlo.

Avstralija je uvedla karanteno za vse ljudi, ki bi bili lahko okuženi
Avstralija je uvedla karanteno za vse ljudi, ki bi bili lahko okuženi FOTO: Reuters

Ukrep avstralskih oblasti, v skladu s katerim morajo v karanteno vsi, ki bi bili lahko okuženi z akutnim sindromom oteženega dihanja (SARS), začne veljati v ponedeljek. Ukrep so uvedli potem, ko so v bolnišnici v Melbournu ta konec tedna osamili štiri osebe. V zadnjih 24 urah so pregledali osem potnikov, ki so prispeli v Avstralijo, vendar za nikogar ni bila odrejena karantena.

Osma žrtev SARS v Kanadi je bila stara okoli 60 let, umrla pa je sinoči v bolnišnici na območju Toronta. Vse žrtve te bolezni v Kanadi so umrle prav v tem mestu.

Strokovnjaki WHO v Guangdongu

Simptomi bolezni so visoka vročina, bolečine in oteženo dihanje
Simptomi bolezni so visoka vročina, bolečine in oteženo dihanje FOTO: Reuters

Strokovnjaki WHO so se srečali s predstavniki Centra za nadzor bolezni v kitajski provinci Guangdong, kjer so odkrili prve primere SARS, ki se zdaj širi po vsem svetu. Predstavniki WHO so obiskali univerzo Zhongshan v Kantonu, kjer imajo več sto vzorcev krvi ljudi s to boleznijo.

Iz Kitajske poročajo, da so doslej zabeležili že 1247 primerov atipične pljučnice, ki je terjala že 51 življenj. Predstavniki kitajskih zdravstvenih organizacij pa kljub temu zatrjujejo, da je potovanje v to državo varno.

SARS je za preplah poskrbel tudi na Šri Lanki. Eno od bolnišnic v Kolombu je ob prihodu dveh bolnikov, Filipinca in Japonca, ki naj bi bila okužena s tem virusom, zapustila večina bolnikov.

Za posledicami SARS je doslej po vsem svetu umrlo vsaj 90 ljudi, 2600 pa je okuženih. Simptomi bolezni so visoka vročina, bolečine in oteženo dihanje. Za bolezen doslej še niso odkrili zdravila.