Ob današnjem, 9. evropskem dnevu darovanja in transplantacije, se Zavod RS za presaditve organov in tkiv Slovenija - transplant zahvaljuje vsem darovalcem in njihovim bližnjim. Ob tem dnevu želijo izraziti podporo tudi vsem bolnikom, ki na presaditev še čakajo.
Z njihovo pomočjo so v Sloveniji od leta 1970, odkar izvajajo presaditve organov za namen zdravljenja, rešili življenja 66 srčnim bolnikom, 94 bolnikom z obolenjem jeter in po enemu bolniku s presaditvijo trebušne slinavke in pljuč. Izboljšali so kakovost življenja 703 bolnikom s končno ledvično odpovedjo.
Program presaditev za namen zdravljenja lahko izvajajo le v okolju, kjer še cenijo načela solidarnosti, nesebičnosti, sočutja in nepridobitnosti, so sporočili iz Slovenija - transplanta, ki kot osrednja ustanova izvaja donorski program, pospešuje program zdravljenja s presaditvijo ter koordinira, usmerja in nadzira transplantacijsko dejavnost v Sloveniji.
Ob tej priložnosti se želijo zahvaliti tudi strokovnim ekipam in posameznikom in nenazadnje prostovoljcem v zdravstvenih ustanovah, lekarnah in Rdečem križu Slovenije, ki sodelujejo v programu Darovalec na kartici zdravstvenega zavarovanja.
Brez vseh teh program presaditev v Sloveniji ne bi tekel tako dobro, presaditev pa bi bila manj priznan in uspešen način zdravljenja, so še dodali iz Slovenija - transplanta, ki bo 28. oktobra zaznamovala tudi 3. svetovni dan darovanja in transplantacije.
Ob tretjem svetovnem dnevu (28. oktober) ter devetem evropskem dnevu darovanja in presajanja organov (14. oktober) je Slovensko društvo transplant, nepridobitno prostovoljno združenje bolnikov s presajenimi organi, minuli teden predstavilo in opozorilo na težave, s katerimi se v Sloveniji srečujejo tako bolniki kot zdravniki ter tudi koordinatorji transplantacijskih akcij.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.