Za poživila je značilno, da višajo raven moškega spolnega hormona testosterona. Raziskava, objavljena v publikaciji medicinske fakultete Yale, ugotavlja, da so visoke koncentracije hormona uničile živčne celice.
Strokovnjaki razlagajo, da je s tem mogoče razložiti pojav, ko uporabniki steroidov postanejo bolj agresivni in samomorilni. Omenjeno zdravstveno stanje se imenuje hiperrazdražljivost, zelo pogosta pa je v svetu bodybuilderjev.
Glavna raziskovalka, profesorica Barbara Ehrlich, je povedala, naj se naslednjič, ko nas v športnem avtu prehiti mišičasti moški, nikar ne jezimo, temveč le globoko vdihnemo in si rečemo, da pač ni kriv za tako obnašanje.
Raziskovalna ekipa na Yaleu je živčne celice izpostavila testosteronu ter ugotovila, da je le-ta povzročil uničenje celic (aposiopeza). Gre za naravni proces, ki v navadnih okoliščinah igra ključno vlogo pri odstranjevanju poškodovanih celic, ki utegnejo biti nevarne. Ko pa se zdrave celice samouničijo, lahko pride do hudih težav, kar se kaže v nevroloških boleznih, kot na primrer Alzheimerjeva bolezen. Za aposiopezo je značilna nestanovitnost membrane, razdrobitev DNK in aktivacija uničujočih proteinov.
Agresivni hrčki
Nedavna ameriška raziskava, objavljena v časopisu Behavioural Neuroscience, pa je pokazala, da postanejo navadno mirni odrasli hrčki z dodajanjem steroidov neverjetno agresivni. Učinek je trajal skoraj dva tedna, kar bi ustrezalo polovici njihovega odraščanja. Dr. Richard Melloni, ki je vodil raziskavo na univerzi v Bostonu, razlaga, da naj bi ugotovitve veljale tudi za človeka.
Ugotovitve pa mnoge raziskovalce ne presenečajo. Ljudje ponavadi mislijo, da so steroidi prepovedani zaradi povišane storilnosti, vendar je drugi, enako pomemben, razlog ta, da imajo velik negativen učinek na človeško zdravje. Raziskava tako postreže z dokazi, zakaj športniki ne bi smeli uporabljati steroidov ali drugih poživil.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.