FIT 24UR

Spet bombažne plenice?

Ljubljana, 16. 12. 2006 11.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vsak otrok med obdobjem previjanja s plenicami za enkratno uporabo prispeva tono odpadkov.

Uporaba bombažnih plenic ima velik okoljevarstveni prispevek
Uporaba bombažnih plenic ima velik okoljevarstveni prispevek FOTO: POP TV

V Sloveniji 98 odstotkov ljudi svoje dojenčke povija v plenice za enkratno uporabo, s tem pa vsak otrok tekom celotnega obdobja previjanja na smetišče prispeva tono odpadkov.

Plenice za enkratno uporabo so zdravstveno in ekološko sporne, opozarjajo v Združenju Štorklja. Proizvodnja in transport plenic za enkratno uporabo povzroča veliko industrijsko onesnaževanje, plenice na smetiščih predstavljajo 10 odstotkov nerazgradljvih odpadkov. Nevarno je tudi blato v plenicah, ki lahko povzroči okužbo podtalnice. Za izdelavo plenic za enkratno rabo je potrebno dvakrat toliko vode in trikrat toliko energije kakor za proizvodnjo bombažnih plenic, predstavljajo negativne strani v združenju.

Kar 98 odstotkov Slovencev svoje otroke povija v plenice za enkratno uporabo
Kar 98 odstotkov Slovencev svoje otroke povija v plenice za enkratno uporabo FOTO: POP TV


Nasprotno pa uporaba bombažnih plenic oz. naravnih materialov za previjanje otrok pomeni zdravstvene prednosti za otroka in velik okoljevarstveni prispevek, ki ga lahko prispeva vsaka družina, ki se odloči za okolju prijazno previjanje.


Če otroka previjamo v naravne materiale, potem blato odstranimo v kanalizacijo, vsak otrok pa v primerjavi z 5000 do 6000 plenicami za enkratno uporabo potrebuje le 20 do 25 bombažnih plenic, ki jih lahko uporabimo za več otrok, nato pa še kompostiramo. Tako odločitev za previjanje z naravnimi materiali za vsako družino pomeni tudi velik finančni prihranek, do 1000 evrov na otroka, pojasnjujejo v združenju.

V okviru projekta so v društvu na pristojne institucije podali predlog za subvencijo za nakup bombažnih plenic družinam. Na predlog se je odzvala Mestna občina Ljubljana s finančno podporo v višini 300.000 tolarjev, iz katerih so v združenju oblikovali 15 bonov v vrednosti 20.000 tolarjev za prvih 15 kupcev, ki bi pri nas kupili hlačne pleničke v vrednosti 70.000 tolarjev ali več. Zaradi velikega zanimanja za bombažne hlačne pleničke pa so pozneje vrednost darilnega bona znižali na 15.000 tolarjev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

DavorTav?ar
02. 01. 2007 23.11
-1
Mah, tale doktrina o uporabi bombažnih ali pa papirnatih plenic se spreminja tako, kot kdo uspe zlobirati svojo "idejo" ... Mi bi bili samo z bombažnimi plenicami mrzli, ker bi morali še 2x toliko prati, kot peremo sedaj. Pri dveh tamalih, oba še v plenicah, je to res hudo. Okrog ekologije pa tako naprej pa... kaj pa vem ... saj se da vsaka stvar povedati na več različnih načinov, potem pa kakor kdo kaj razume. Ne štekam pa povsem dobro, kaj je tako dobrega, da je otrok v mokrih plenicah? A mogoče urin in blato blagodejno delujeta na otroško kožo, ali kaj? Ko se tamali polula v plenice, ki res močno vpijajo vlago, ima ritko suho in se mu ne naredijo izpuščaji oz. se mu koža ne vname... Me prav zanima, če ustanoviteljice združenja Štorklja tudi same ne uporabljajo sodobnih vložkov z vpojnim jedrom in krilci, temveč imajo raje stare, bombažne in jih potem prekuhavajo? @janez_kosir: pri povprečnih 12 urah na dan, kolikor moram delati, da se lahko kolikor toliko normalno prebijemo čez mesec, bi težko govoril o razvajenosti. Mar res mislite, da bi moral še tistih par uric, ki mi ostanejo na voljo, da jih preživim z otroci, porabiti za pranje, sušenje in likanje plenic? Pa dajte no mir, poglejte malo na koledar, lepo vas prosim! :) Pa obilo zdravja in sreče v 2007!
User160914
20. 12. 2006 09.53
tolk jamranja glede plenic,ki so res ovira v okolju ki se da marsikaj naredit glede tega.Kaj pa Strojanovi,za njih se pa vse najde?????????????
User193387
18. 12. 2006 12.36
Ja res je, problem je v razvajenosti.Če pa nimaš denarja za plenice za enkratno uporabo pa moraš uporabljati tetra plenice.Tako da tisti ki imajo manj denarja s tem ne onesnažujejo okolja.
User22639
18. 12. 2006 12.11
Čas se že najde, problem je v razvajenosti ! Rajši dajo več za plenice za enkratno uporabo pa potem jamrajo kolk je drago, kot da bi prali.
User106951
17. 12. 2006 12.38
Kdo ima pa danes čas za pacanje in čiščenje ter pranje ... Žal je prehiter tempo življenja, je pa res, da je to ni ekološko dobro.
User102377
16. 12. 2006 16.20
+1
dobra novica za okolje je da je pri nas malo novorojenčkov