FIT 24UR

Skrajni ukrepi v boju proti SARS

Peking/Kuala Lumpur/Singapur, 09. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V več azijskih državah so v prizadevanjih za omejitev širjenja smrtonosne atipične pljučnice sprejeli ukrepe, med katerimi je nekaj skrajnih. Na Kitajskem je priznani kirurg obtožil vlado, da prikriva dejanske razsežnosti smrtonosnega sindroma, primer atipične pljučnice pa naj bi našli tudi v Avstriji.

V Hong Kongu je zaradi pljučnice doslej umrlo 27 ljudi, skupno število okuženih pa naj bi bilo 970.

V Hongkongu se medtem pripravljajo na vrnitev kakih 200 stanovalcev stanovanjskega kompleksa, potem ko so v karanteni preživeli deset dni. V stanovanjskem kompleksu Amoy Gardens so našli okoli 280 ljudi, okuženih s SARS, od tega polovico samo v enem poslopju. Zato so kakih 240 stanovalcev tega poslopja pred 10 dnevi preselili v počitniške kampe, ki so jih spremenili v centre za karanteno. Pri 16 so nato odkrili simptome bolezni, ostali pa naj bi se še danes vrnili domov.

Kitajska vlada prikriva dejanske razsežnosti SARS

Priznani kitajski kirurg je kitajsko vlado obtožil, da prikriva dejanske razsežnosti smrtonosnega akutnega sindroma oteženega dihanja (SARS). WHO je medtem že povečala pritisk na Kitajsko, naj podrobno razišče dejanske razsežnosti SARS.

Kitajske oblasti trdijo, da je v Pekingu zaradi SARS doslej umrlo pet oseb, obolelih pa jih je 19, kitajski zdravnik pa je za ameriški časnik Time povedal, da samo v njegovi bolnišnici že poročajo o sedmih smrtnih primerih ter več kot 60 obolelih. Sicer pa preplah, ki ga v kitajski prestolnici povzroča skrivnostna bolezen, že spominja na paniko, ki vlada v sicer najbolj prizadeti južnokitajski provinci Guangdong, v kateri je zaradi SARS umrlo doslej že več kot 40 ljudi, je povedal predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), Alan Schnur.

Ukrepi v Pekingu

Bolezen je doslej v svetu zahtevala že 104 življenja, z akutnim sindromom oteženega dihanja (SARS) pa je okuženih več kot 2600 ljudi. Največ smrtnih žrtev je na Kitajskem in v Hongkongu, za posledicami bolezni pa so umrli tudi v Kanadi, Singapurju, Vietnamu, Maleziji in na Tajskem.

Oblasti v Pekingu so se odločile, da bodo redno razkuževale javne kraje, kot so železniške postaje in letališča, pa tudi stanovanja tujcev. Malezija je prenehala izdajati vizume večini kitajskih potnikov, indonezijske oblasti so zaprosile prebivalstvo, naj preneha pljuvati na javnih krajih, singapurska rimokatoliška cerkev pa je svojim duhovnikom prepovedala spovedovati vernike.

Po poročanju dnevnika Beijing Ribao so glavno železniško postajo v kitajski prestolnici že razkužili. Po smrti člana Mednarodne organizacije za delo minuli konec tedna v Pekingu pa so se odločili tudi za razkuževanje večine poslopij, kjer živijo diplomati, poslovneži in tuji novinarji.

Primer SARS domnevno tudi v Avstriji

Primer atipične pljučnice so našli tudi v Avstriji. Po navedbah zdravstvenih oblasti v Spodnji Avstriji so v bolnišnico v Neunkirchnu včeraj sprejeli 25-letno stevardeso, ki se je pred kratkim mudila na Tajskem, zdaj pa kaže domnevne simptome akutnega sindroma oteženega dihanja (SARS). Rezultati preiskave, ki naj bi pokazali, če pri omenjeni bolnici res gre za atipično pljučnico, naj bi bili znani danes popoldne.

Verniki naj prosijo za odpuščanje v svojih srcih

Singapurska katoliška cerkev je v prizadevanjih za omejitev širjenja bolezni svojim duhovnikom začasno prepovedala spovedovati vernike, in to prav v času pred velikonočnimi prazniki, je poročal dnevnik Straits Times. 150.000 katolikov je namesto tega pozvala, naj raje "prosijo za odpuščanje v svojih srcih". Duhovniki pa naj bi na maši dali splošno odvezo "potihem" priznanih grehov. Cerkev je tudi priporočila vernikom, naj se med mašo ne držijo za roke. Duhovniki pa tudi vse pogosteje raje položijo hostije v dlani vernikov kot na njihove jezike, je še poročal časnik.

Iz Singapurja so tudi poročali, da neki zobozdravnik ni hotel sprejeti ženske, ki dela v bolnišnici, kjer zdravijo obolele z atipično pljučnico. Zobozdravstvena ordinacija se je nato v časnikih opravičila, žensko pa je vendarle sprejel drug zobozdravnik v isti ordinaciji. V Singapurju je sicer za posledicami SARS umrlo devet ljudi, 118 pa je okuženih.

Na Tajskem pa preplašeni vaščani niso dovolili sežiga trupla druge smrtne žrtve SARS, zato so ga vrnili v mrtvašnico bolnišnice.

Zaradi zmanjšanja števila potnikov, povezanega s SARS in vojno v Iraku, pa se je avstralska letalska družba Quantas, ki zaposluje 35.000 ljudi, odločila, da bo do konca junija odpustila tisoč ljudi. Do julija je tudi za 20 odstotkov zmanjšala število mednarodnih poletov.

SORODNI ČLANKI