V Nemčiji se je število obolelih v letu 2007, v primerjavi z letom 2001, povečalo za dvakrat. Iz berlinskega inštituta Robert Koch so sporočili, da so v prvi polovici leta 2001 zabeležili 1.697 obolelih, šest let kasneje pa že 3.147. Rezultate tolmačijo z vse bolj razširjenim seksualnim turizmom. Evropejci seksualne dogodivščine iščejo predvsem v jugovzhodni Aziji, Rusiji ter nekaterih državah vzhodne Evrope.
Najbolj ogrožena skupina so homoseksualci, kar potrjuje podatek, da kar 73 odstotkov obolelih sodi v to skupino. Pa tudi sicer je pri homoseksualcih nevarnost, da zbolijo za to nevarno boleznijo, kar za 200 do 300 krat večja kot pri heteroseksualcih.
Za sedaj še ni razlogov za paniko, velja pa upoštevati priporočila, da je "varni" seks še vedno edino učinkovito sredstvo proti smrtonosnim nalezljivim boleznim. V nasprotnem primeru se lahko zgodi, da se bo poleg sifilisa v naše postelje ponovno zavlekla še kakšna od že davno pozabljenih spolnih bolezni. Vedno pogosteje se namreč dogaja, da se seksualni avanturisti spuščajo v nevarne spolne igrice, češ, da se okužbe dogajajo le drugim.

Kaj je sifilis?
Sifilis je nalezljiva spolno prenosljiva bolezen, ki ga povzroča bakterija Treponema pallidum. Bolezen lahko zajame vse organe človekovega telesa. Več kot 95 odstotkov okužb nastane pri spolnih odnosih z okuženo osebo; nespolne okužbe so posledica poljubljanja, ugrizov in drugih dotikov z bolnikom, ki ima razjede na koži. Pomembno je, da sifilis ugotovimo čim bolj zgodaj, saj tako preprečimo širjenje okužbe in povečamo uspešnost zdravljenja. Zdravilo za sifilis je še vedno penicilin. Bolezen delimo na zgodnji in pozni (trajanje do enega leta oziroma nad eno leto) ter pridobljeni in prirojeni - glede na to, kako je do okužbe prišlo. Inkubacija pri sifilisu je dolga približno 3 tedne.
Zgodnji sifilis
Na mestu vdora bakterije v kožo ali sluznico nastane po treh dneh zatrdlina, ki po nekaj dneh razpade v okroglo ali ovalno nebolečo razjedo s trdimi robovi. Razjeda je najpogosteje na spolovilu, lahko pa tudi na ustnicah ali v ustni votlini. Po nekaj dneh otečejo področne bezgavke, po dveh mesecih pa oteče večina bezgavk. Kasneje se pojavi nesrbeč izpuščaj, ki se širi s trupa na okončine in po enem do dveh mesecih spontano izgine in zapusti belkaste lise. Več mesecev po okužbi lahko pride do izpadanja las. Pleše so velike kot približno kovanec in se same zarastejo.
Pozni sifilis
Pri tej obliki ni nujno, da se pojavijo spremembe na koži. Pride do sprememb na ožilju in centralnem živčevju. Bolezen dokažemo in kasneje kontroliramo z ugotavljanjem protiteles v krvi ali možganski tekočini bolnika.
Prirojeni sifilis
Sifilitična okužba matere lahko privede do splava oziroma mrtvorojenosti ali pa se rodi otrok z znaki sifilisa. Zadnji primer prirojenega (kongenitalnega) sifilisa smo v Sloveniji zabeležili leta 1986.
Kako je z boleznijo v Sloveniji?
Podatki o razširjenosti sifilisa v Sloveniji so dokaj natančni, saj je ta bolezen zaradi svojih posledic veljala do pojava HIV okužbe za najtežjo spolno prenosljivo bolezen. Pri nas smo dramatičen porast sifilisa zabeležili v letih 1994 in 1995 - po 36 do 38 primerov na leto, v naslednjih letih pa je število na novo obolelih nekoliko upadlo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.