Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes sporočila, da jo je 33 držav obvestilo o 7183 verjetnih primerih akutnega sindroma oteženega dihanja (sars). Po podatkih, ki jih je WHO zbrala do 9. maja, je zaradi posledic te oblike atipične pljučnice v omenjenih državah doslej umrlo 514 ljudi.
Lokalne oblasti na Kitajskem so dobile nalogo, da obnovijo bolnišnice in pripravijo vse potrebno za sprejem bolnikov. Do sedaj so kitajske oblasti prijavile 235 smrti in 4884 primerov okužb s sarsom. Od tega je samo v Pekingu zaradi sarsa umrlo 116 ljudi, potrdili pa so 2227 primerov bolezni. Zdravstvene oblasti v Hongkongu so sporočile, da so spremenile način zdravljenja atipične pljučnice. Navedle so tudi, da ima eden od desetih bolnikov, ki so ozdraveli, na pljučih posledice obolelosti za sarsom.
Časopis Kitajske komunistične stranke People's Daily pa v današnji izdaji poroča, da izbruh sarsa ne bo ogrozil načrtov Kitajske za prvi polet kitajskih astronavtov v vesolje. Časnik sicer ne navaja datuma, kdaj naj bi kitajsko vesoljsko plovilo Shenzhou V. poletelo v vesolje, je pa že v prejšnjih izdajah poročal, da naj bi se to zgodilo v drugi polovici letošnjega leta.
Na Tajvanu umrlo še pet ljudi
Na Tajvanu je zaradu sarsa danes umrlo 5 ljudi, 23 pa se jih je na novo okužilo. Po podatkih ministrstva za zdravje je za posledicami sarsa v državi doslej umrlo 18 ljudi, 172 ljudi pa se je zbolelo.
Tajvanska vlada je že pred dnevi odredila karanteno za 300 prebivalcev nekega stanovanjskega kompleksa, sedaj pa se je odločila karanteno uvesti za še 180 prebivalcev. Oblasti v tajvanski prestolnici, Taipeiju, pa bodo od nedelje vse potnike mestnega metroja, ki ne bodo nosili zaščitnih mask, kaznovale s kaznijo več kot 200 ameriških dolarjev.
Svetovna turistična organizacija zaskrbljena
Svetovna turistična organizacija je opozorila na preburno reakcijo na širjenje atipične pljučnice. Število turistov je namreč upadlo tudi v azijskih državah, kot so Indija, Indonezija ali Tajska, kjer primerov sarsa skoraj niso zabeležili. "Turistična panoga mora vzeti sars zares," je poudaril generalni sekretar organizacije Francesco Frangialli in dodal, da morajo biti priporočila za potovanja in omejitve, ki jih dajejo različne vlade in druge institucije, vseeno le tako stroge, kot je nujno potrebno.
Letalske družbe so zaradi sarsa utrpele že večje izgube prihodkov kot zaradi vojne v Iraku, še posebej zato, ker je bolezen prizadela regijo, ki je v turizmu beležila visoke stopnje rasti. V azijskem in pacifiškem prostoru je število turistov lani v primerjavi z letom prej namreč naraslo za več kot osem odstotkov.