14. novembra že od leta 1991 obeležujemo svetovni dan diabetesa, na ta dan je bil namreč rojen izumitelj inzulina Friderick Banting.
Letos ta dan poteka pod geslom Oskrba za vse, s katerim želijo pri Mednarodni diabetes zvezi tako v razvitih kot manj razvitih državah zbuditi zavedanje o pomenu dostopnosti optimalne oskrbe za bolnike s sladkorno boleznijo.
Med številnimi prireditvami ob tem dnevu je tudi tokrat potekal pohod proti sladkorni bolezni, in sicer v 55 državah. Z njim so želili sporočiti, da lahko že 30 minut hoje tedensko ob uravnoteženi prehrani občutno zmanjša tveganje za pojav sladkorne bolezni.
Dva tipa diabetesa
Obstajata dve različici diabetesa - tip 1 in tip 2 -, ki pa jima je pravzaprav skupna le povečana stopnja sladkorja v krvi. Diabetes tipa 1 je namreč avtoimunska bolezen, ki se pojavi zaradi hudega pomanjkanja inzulina. Do tega pride zaradi uničenja celic trebušne slinavke, ki naravno proizvaja inzulin. Bolnik z diabetesom tipa 1 ima torej naravno predispozicijo za to bolezen in se ji ne more izogniti, običajno pa se bolezen pojavi med 10. in 14. letom starosti.
Nasprotno pa je diabetes tipa 2 (za katerem boleha 90 odstotkov diabetikov) bolezen, ki je povezana predvsem z nezdravim načinom življenja in prekomerno telesno težo, tako je kar 90 odstotkov bolnikov z diabetesom tipa 2 predebelih. Pri tem diabetesu trebušna slinavka še vedno proizvaja inzulin, a ne dovolj za uravnavanje količine sladkorja v krvi. Diabetes tipa 2 se običajno pojavi pri osebah po 45. letu starosti, postaja pa vse bolj razširjen tudi med mladimi in otroki.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.