To je pokazala nizozemska študija, objavljena v reviji ameriškega zdravstvenega združenja (AMA). Kar je dobro za srce, je dobro tudi za možgane, so si enotni avtorji študije. Za zdravo in daljše življenje pa neka druga študija priporoča sredozemsko prehrano, bogato z ribami, olivnim oljem, sadjem in zelenjavo tudi v starejši dobi. Tovrstna hrana naj bi prispevala k podaljšanju življenja ljudi v 70-ih, 80-ih in 90-ih letih starosti.
"Najnovejši izsledki so zelo pomembni, saj se je pogosto mislilo, da dieta, alkohol, fizična dejavnost in kajenje v starosti nimajo več nobenega vpliva," je dejal strokovnjak za prehrano z nizozemske univerze Wageningen in glavni avtor prispevka Kim Knoops.
Študija je zajela 2.257 upokojenih moških, starih od 71 do 93 let, ter 16.466 žensk, starih od 70 do 81 let. Raziskava je odkrila, da imajo moški, ki so prehodili manj kot 150 metrov na dan, dvakrat večjo možnost, da zbolijo za Alzheimerjevo boleznijo ali kakšno drugo obliko demence od tistih, ki prepešačijo več kot tri kilometre na dan. Ženske, ki na teden hodijo poldrugo uro, pa so se na testu umskih sposobnostih boljše odrezale od manj dejavnih žensk.
Namestnik predsednika za zdravstvene in znanstvene zadeve Alzheimerjevega združenja Bill Thies je povedal, da so raziskave na miših pokazale, da se z vadbo lahko v možganih zmanjša raven amiloida, proteina, ki maši možgane bolnikov z Alzheimerjevo boleznijo ter dvigne raven hormonov, ki so potrebni za ustvarjanje živčnih celic, in se poveča pretok krvi v možganih.