Končana je prva faza projekta Tudi starejši vadimo, v kateri so sodelovali Fakulteta za šport, Fakulteta za socialno delo, Visoka šola za zdravstvo, Ortopedska klinika in VISPORT d.o.o. Partner projekta je družba Lek, ki je vodji projekta prof. dr. Vojku Strojniku, podarila ček v vrednosti 1.500 evrov za nakup pripomočkov, ki jih potrebujejo za izvajanje vadbe za starejše.
V raziskovalnem projektu so preučevali oskrbovance iz šestih domov za starejše občane: Ljubljana-Šiška, Ljubljana-Fužine, Ptuj, Prevalje, Črneče - Dravograd in Trbovlje. "Upadanje telesnih funkcij med staranjem je posledica mnogih dejavnikov, precejšnji del tega upadanja pa je mogoče preprečiti ter v nekaterih primerih celo vrniti v prvotno stanje - z zgodnjim odkrivanjem pomanjkljivosti in primernim posredovanjem, ki sloni na redni telesni oziroma gibalni dejavnosti. To velja tudi za starejše osebe z omejeno mobilnostjo, ne glede na to, ali preživljajo tretje obdobje svojega življenja doma ali v domovih za starejše občane," je povedal prof. dr. Vojko Strojnik, vodja projekta Tudi starejši vadimo.
"Aktivno in zdravo preživljanje starosti lahko izjemno pripomore h kakovosti življenja posameznika ter njegovih bližnjih. Projekti, ki na to opozarjajo in hkrati ponujajo rešitve, kako starejšim osebam pomagati do zdravega, samostojnega življenja, so za našo družbo zelo pomembni. Rezultati projekta Tudi starejši vadimo so zelo spodbudni in pozitivni, zato smo v Leku zadovoljni, da podpiramo projekt," je povedala Katja Razinger, vodja področja Marketing in Prodaja Slovenija v Leku.
Raziskava potrdila vpliv vadbe na mobilnost starejših oseb
Med raziskavo so precej delali na vadbi za moč oziroma posameznih vrstah moči. Rezultati tega dela so pokazali in hkrati potrdili, da je vpliv vadbe specifičen glede na način mišičnega naprezanja in glede na položaj v sklepih pri izometričnem naprezanju. Rezultati so pokazali, da lahko kot posledico izbrane vadbe ob dovolj veliki obremenitvi pričakujemo napredek v enakih mišičnih naprezanjih kot jih vsebuje vadba. To je gotovo pomembno spoznanje, ki ga bo v praksi pri izvedbenih programih treba upoštevati.
Hoja je zelo pomembna
Za starejše osebe z zmanjšano mobilnostjo je hoja kot sredstvo mobilnosti izjemno pomembna in je tesno povezana s kakovostjo njihovega življenja. Redna vadba varuje starostnike pred padci, ki so večinoma posledica slabega ravnotežja oziroma slabe kontrole telesa, kar je tudi povezano z zmanjševanjem moči. Izsledki študije so pokazali izboljšanje v stabilnosti stoje oziroma v ravnotežju pri določeni specifični vadbi. Raziskovalci so preučevali tudi vpliv vadbe pri starostnikih na hojo po ravnem in po stopnicah.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.