FIT 24UR

Prvi smrtni primer SARS v Evropi?

Rim/Berlin/Frankfurt/Peking, 15. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
R.E./Reuters/STA
Komentarji
0

Italijansko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je v Neaplju domnevno zaradi atipične pljučnice umrl 56-letni Italijan, ki se je s sindromom akutnega oteženega dihanja okužil na Tajskem.

Atipična pljučnica
Atipična pljučnica FOTO: Reuters

O domnevnem prvem smrtnem primeru sindroma akutnega oteženega dihanja (SARS) v Evropi poročajo iz Italije. V Neaplju je umrl 56 letni moški, ki se je pred 10. dnevi vrnil s Tajske, njegovi simptomi pa so bili podobni atipični pljučnici.

Če bodo preiskave pokazale, da je res umrl za posledicami sindroma SARS, bo to prvi potrjeni primer te bolezni v Italiji in prvi smrtni primer v Evropi. Moški doma iz Amalfia južno od Neaplja je po vrnitvi iz Tajske dobil visoko vročino, kašljal je in težko dihal. Včeraj popoldne pa je v bolnišnici umrl. Čeprav bo šele obdukcija pokazala, ali je šlo res za sindrom SARS, so italijanske zdravstvene oblasti že odredile opazovanje za bolnikove svojce. Iščejo tudi sedem turistov, ki so se skupaj z umrlim vrnili iz Tajske. Neapeljska županja pa medtem miri prebivalce, da mestu ne grozi nikakršna epidemija.

Nov hitri test na SARS

Artus - test na SARS
Artus - test na SARS FOTO: Reuters

Nemško podjetje za biotehnologijo Artus je začelo z distribucijo novega hitrega testa za bolezen SARS. Izdelovalci so prepričani, da test lahko potrdi prisotnost smrtne bolezni dihal v dveh urah, medtem ko so tradicionalni testi na antidote za rezultate potrebovali 10 dni. Test lahko odkrije znake virusa korona, ki so ga odkrili pri pacientih obolelimi s SARS, in po splošnem prepričanju povzroča bolezen. Vzorčne primere testa bodo zdaj razposlali po svetu v nadaljnjo evaluacijo v specialističnih laboratorijih.

Virus bi lahko oslabel sam od sebe

testiranje na SARS
testiranje na SARS FOTO: Reuters

Strokovnjak Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), frankfurtski virolog Wolfgang Preiser pa domneva, da bi se nevarnost okužbe z atipično pljučnico (SARS) lahko zmanjšala sama od sebe. "Obstajajo namigi, da bi lahko virus oslabil z vsakim prenosom s človeka na človeka," je danes v pogovoru za nemški časnik Frankfurter Rundschau dejal Preiser in hkrati dodal, da še ni znano, "kaj je ključnega pomena za prenos virusa", poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Preiser trenutno za WHO na Kitajskem proučuje načine okužbe. Ali se je mutiran korona virus na Kitajskem prenesel z živali na človeka za frankfurtskega virologa še ni dokazano. "Obstaja domneva, da je izvor pri živalih, žal pa doslej nimamo nobenega indica za to," je dejal Preiser in dodal, da si je "več obetal" od obiska v kitajski provinci Guangdong, kjer je doslej po uradnih podatkih zaradi SARS umrlo 45 ljudi, 1265 pa je okuženih.

Sodelovanje med vladami se je izboljšalo. Težave so predvsem na nižji ravni, opozarja Preiser. Vedno znova tako izginja dokumentacija, če kakšnega pacienta s SARS preselijo iz enega okraja v drug okraj.

Po podatkih WHO je po svetu zaradi SARS doslej umrlo 144 ljudi, okuženih pa je več kot 3000. Večina žrtev je iz Azije. Na Kitajskem je zaradi SARS umrlo 64 oseb, v Hongkongu 47, v Kanadi 13, Singapuru 12, pet v Vietnamu, dve na Tajskem in ena oseba v Maleziji.

SORODNI ČLANKI