V Sloveniji povprečen starostnik dobi dobrih 19 receptov na leto, to pa pogosto pomeni, da v povprečju uporablja šest do sedem zdravil istočasno, opozarjajo v lekarniški zbornici.
V Sloveniji je 306.484 prebivalcev starejših od 65 let, to je 15,3 odstotka vseh prebivalcev. Po projekcijah evropskega statističnega urada Eurostat se bo delež starostnikov v Sloveniji do leta 2025 povečal za dvakrat. Ob tem farmacevti navajajo, da ima kar 30 odstotkov 65-letnikov diagnosticirano eno kronično bolezen, 45 odstotkov pa kar dve kronični bolezni.
Lani je bilo v Sloveniji predpisanih skoraj 14,7 milijona receptov za zdravila, katerih skupna vrednost znaša 97 milijard tolarjev. Od tega je bilo starejšim od 65 let predpisanih ena tretjina receptov, za katere je bilo porabljeno 40 odstotkov vseh sredstev, navajajo na Lekarniški zbornici Slovenije. Škoda zaradi nepravilne uporabe zdravil pa je znašala kar sedem milijard tolarjev.
Farmacevti ob tem opozarjajo tudi na druge nevarnosti pri uporabi zdravil, in sicer na nove nakupne poti. Internetu in kataloškim prodajam sicer priznavajo prednosti, kot so udobnost, diskretnost in hitrost ter odsotnost nadzora zdravnika, opozarjajo pa tudi na slabosti in tveganja takih prodajnih poti.
Ob tem izpostavljajo, da pri takih načinih nakupa ni nadzora in so zato možne zlorabe. Opozarjajo tudi na nevarnost ponaredkov, ki so lahko manj učinkoviti ali celo brez učinkovin, imajo lahko nevarne primesi ali pa vsebujejo čisto druge učinkovine. Svetovna zdravstvena organizacija po navedbah lekarniške zbornice opozarja, da so pri prodaji ponaredkov možne trajne poškodbe in celo smrt.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.