FIT 24UR

Previdnost ni odveč

Ljubljana, 25. 09. 2006 12.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V tujini do 40 odstotkov starostnikov istočasno uporablja pet ali več zdravil. To pa verjetnost pojava neželenih učinkov poveča za 80 odstotkov.

V lekarniški zbornici poudarjajo, da je kakovost zdravil, ki jih prodajajo nekvalificirane ustanove preko spleta, lahko vprašljiva, kar močno povečuje tveganje pri njihovi uporabi. Kot navajajo, predstavljajo ponaredki v svetu čedalje večji problem. Število odkritih primerov po njihovih navedbah narašča za kar 27 odstotkov letno.

V Sloveniji povprečen starostnik dobi dobrih 19 receptov na leto, to pa pogosto pomeni, da v povprečju uporablja šest do sedem zdravil istočasno, opozarjajo v lekarniški zbornici.

V Sloveniji je 306.484 prebivalcev starejših od 65 let, to je 15,3 odstotka vseh prebivalcev. Po projekcijah evropskega statističnega urada Eurostat se bo delež starostnikov v Sloveniji do leta 2025 povečal za dvakrat. Ob tem farmacevti navajajo, da ima kar 30 odstotkov 65-letnikov diagnosticirano eno kronično bolezen, 45 odstotkov pa kar dve kronični bolezni.

Glede t.i. virtualnih lekarn oz. nakupa zdravil preko interneta v lekarniški zbornici menijo, da je splet ena izmed najpomembnejših novih tehnoloških možnosti zadnjega desetletja. Vendar pa je lahko sprejemljiva le spletna lekarna, za katero stoji prava lekarna, kjer so zaposleni ustrezno izobraženi ljudje in se zdravila hranijo v ustreznih prostorih, še menijo v Lekarniški zbornici.

Lani je bilo v Sloveniji predpisanih skoraj 14,7 milijona receptov za zdravila, katerih skupna vrednost znaša 97 milijard tolarjev. Od tega je bilo starejšim od 65 let predpisanih ena tretjina receptov, za katere je bilo porabljeno 40 odstotkov vseh sredstev, navajajo na Lekarniški zbornici Slovenije. Škoda zaradi nepravilne uporabe zdravil pa je znašala kar sedem milijard tolarjev.

Farmacevti ob tem opozarjajo tudi na druge nevarnosti pri uporabi zdravil, in sicer na nove nakupne poti. Internetu in kataloškim prodajam sicer priznavajo prednosti, kot so udobnost, diskretnost in hitrost ter odsotnost nadzora zdravnika, opozarjajo pa tudi na slabosti in tveganja takih prodajnih poti.

Ob tem izpostavljajo, da pri takih načinih nakupa ni nadzora in so zato možne zlorabe. Opozarjajo tudi na nevarnost ponaredkov, ki so lahko manj učinkoviti ali celo brez učinkovin, imajo lahko nevarne primesi ali pa vsebujejo čisto druge učinkovine. Svetovna zdravstvena organizacija po navedbah lekarniške zbornice opozarja, da so pri prodaji ponaredkov možne trajne poškodbe in celo smrt.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.