Japonski znanstveniki so sporočili, da so uspešno opravili prvo presaditev celic trebušne slinavke oz. pankreasa iz živečega darovalca na svetu, da bi pozdravili 27-letno bolnico, ki boleha za sladkorno boleznijo.
Do sedaj so celice pankreasa za presaditev dobivali od mrtvih darovalcev. Ker so na Japonskem iz etičnih razlogov takšni posegi na truplih prepovedani, so se odločili poskusiti z živim darovalcem. "Vse od operacije naprej pacientka ne potrebuje več dodatnega insulina. Verjamem, da bodo transplantacije otočkov celic, ki jih prispevajo živi darovalci, postali dodatna možnost pri zdravljenju sladkornih bolnikov," je povedal Dr. Šiniči Macumoto iz Univerzitetne klinike v Kjotu.
Pacientka je bolehala za diabetesom od svojega 15 leta, zdravniki pa so vanjo presadili celice njene 56 let stare matere. Mati in hči sta po posegih dobro okrevali, pri čemer hčerka že dva meseca po operaciji ne potrebuje nobenega dodatnega insulina, da bi vzdrževala ravnovesje sladkorja v krvi.
"Seveda obstaja možnost, da bi pri posegu poškodovali trebušno slinavko darovalca in mu s tem povzročili sladkorno bolezen," je realen Macumoto. Toda živi otočki celic naj bi bili primernejši tudi zato, ker imajo večje možnosti, da se obdržijo pri življenju in s tem sprožijo pri prejemniku ponovno delovanje trebušne slinavke. Poleg tega se z živimi darovalci skrajša čakalna doba za sladkorne bolnike, saj je za uspešno presaditev potrebno postrgati celice iz dveh ali več trupel donatorjev. Zdravniki verjamejo, da bodo pacienti po presaditvi "zdravi" vsaj pet let, toliko časa naj bi namreč presajene celice vzdržale, preden jih imunski sistem ne uniči na novo.
Najhujša oblika sladorne bolezni je tip 1, za katero boleha približno 10 do 25 odstotkov sladkornih bolnikov in za katero je značilno, da imunski sistem človeka uniči celice pankreasa, ki skrbijo za dovajanje insulina v kri. Pri tipu 2, ki je pogostejši, je diabetes posledica debelosti, zato ga lahko nadzorujemo z dieto in telovadbo. Sladkorna bolezen lahko v najslabšem primeru povzroči odpoved ledvic, srčno in možgansko kap, slepoto in poškodbe živčnega sistema.