Francoski znanstveniki so ugotovili, da mediteranska prehrana, v kateri je veliko sadja, zelenjave in rib in vsebujejo visoke vrednosti antioksidantov, preprečuje možnosti za razvoj vnetnih procesov v pljučih.
Ta prehrana poleg antioksidantov vsebuje tudi manj sladkorja in nitratov, za katere so že v prejšnjih raziskavah ugotovili, da poslabšujejo delovanje pljuč.
Gre za bolezni, ki sodijo med kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB) in bodo po predvidevanjih do leta 2020 postale tretji najpogostejši razlog za smrtnost v svetu.
Izsledke raziskave, v katerih je sodelovalo 43 000 ljudi in je trajala 12 let, lahko preberemo v znanstvenem časopisu Thorax.
Znanstveniki so ugotovili, da lahko mediterantska prehrana zmanjša možnost za nastanek KOPB kar za 50 odstotkov, čeprav človek kadi in ni več rosno mlad.
Kaj je KOPB?
KOPB je kratica za kronično obstruktivno pljučno bolezen. Ta bolezen vključuje več različnih stanj oziroma bolezni, ki okvarijo različne dele pljuč in dihalnih poti. Posledica tega so zapora pretoka zraka v pljučih, oteženo dihanje in dolgotrajen kašelj.
Bolezenski znaki
Najpogostejši bolezenski znak je kratka sapa med telesnim naporom in kašelj z izkašljevanjem sluzi ali gnoja, najpogosteje zjutraj, ko človek vstane.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.