
Nacionalno združenje za kakovost življenja Ozara Slovenija je izdalo brošuro Kam in kako po pomoč v duševni stiski. Hkrati pa so predstavili tudi slikanico Očka s perutmi, ki je namenjena osveščanju otrok o duševnih stiskah njihovih staršev. Vera Shodnjak, psihologinja na svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše je opozorila, da zaznavajo tudi strmo naraščanje trenda duševne stiske tudi med otroki.
Naraščanje pojavov duševne stiske med otroki in mladostniki je po mnenju Shodnjakove posledica potrošniške kulture in oglaševanja pravic "vsak lahko vse dobi", s čemer se večajo tudi socialne razlike.
Pri tem je poudarila, da gre za razliko med ponudbo priložnosti ter tem, kaj si lahko kdo privošči. "Gre za revščino, ki ne zadeva materialnih zadev, temveč predvsem pridobivanje virov informacij ter učenja, koliko starši otroku lahko ponudijo," je povedala Shodnjakova. Pri tem je dodala, da gre predvsem za razlike v vzgojnih stimulacijah predšolskih otrok.
Slikanica Očka s perutmi
Shodnjakova meni, da je slikanica Očka s perutmi dober pripomoček v individualni obravnavi otrok v duševni stiski. "Pripomogla bo k odkrivanju otrokovih občutij, ko so že seznanjeni z duševno stisko svojih staršev," je poudarila.
Veliko je vedenjskih problemov
Najpogostejše obravnavani problemi otrok so tisti, ki so najbolj moteči v njihovem okolju. Največ je problemov v šolski storilnosti in vedenjskih problemov, je povedala Shodnjakova. "Najpogostejša motnja, ki jo diagnosticiramo, je motnja pozornosti," je še dejala in dodala, da pri terapijah največkrat sodelujejo s šolami, v družini pa je včasih težko narediti pozitivne premike.
Brošura Kam in kako po pomoč v duševni stiski
Brošuro je društvo Ozara pripravilo v sodelovanju z Izobraževalnim raziskovalnim inštitutom Ozara in Centrom za psihološko svetovanje Posvet in je tokrat izšla v drugi, prenovljeni izdaji. Dopolnjena je z vsebinami o stresnih ter obsesivno kompulzivnih motnjah, o samomorilnosti in boleznih odvisnosti, bolj obširno pa so podane informacije o tem, na katere službe se človek v duševni stiski lahko obrne.
"Knjižica lahko služi kot smerokaz za pomoč ljudem s težavami v duševnem zdravju in tudi njihovim najbližjim, ki te stiske navadno težko razumejo," je poudarila sodelavka centra za psihološko svetovanje Posvet Urška Arnautovska. Po njenem mnenju bo s pridobivanjem informacij postajala pot do soočenja z duševno motnjo mnogo lažja.
Vsak peti Slovenec v stiski
Sodelavka Posveta Alenka Klemenčič pa je dodala, da bo knjižica dobrodošla predvsem ob prihajajočih praznikih, saj je v tem času mnogo ljudi osamljenih in so tako njihove stiske mnogo večje.
"S knjižico smo zapolnili pomembno praznino na področju osveščanja o duševnem zdravju, ki se pojavlja v slovenskem prostoru," je dejala sodelavka Izobraževalno raziskovalnega inštituta Ozara Mojca Dernovšek.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.