FIT 24UR

Pozor, gripa na pohodu!

Ljubljana, 21. 01. 2008 11.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Povsod po Sloveniji se je število bolnikov z akutnimi okužbami dihal in gripi podobno boleznijo močno povečalo.

Cepljenje proti gripi
Cepljenje proti gripi FOTO: POP TV

Število bolnikov z akutnimi okužbami dihal in gripi podobno boleznijo je v minulem tednu pričakovano poraslo. Z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) so sporočili, da so v vseh slovenskih regijah potrdili virus influence. Kljub temu je cepljenje proti gripi še smiselno, poudarjajo na IVZ.

V brisih nosu in žrela, ki so jih prejeli v laboratorij za viruse IVZ, prevladuje virus influence A, zelo redko so potrdili virus influence B. Po Evropi in tudi v Sloveniji kroži predvsem virus influence A H1N1. Sev, iz katerega je narejeno letošnje cepivo, ustreza krožečemu virusu influence, je zapisano na spletnih straneh IVZ.

Število obiskov pri zdravniku se je zaradi akutnih okužb dihal povečalo na približno 1600 na 100.000 prebivalcev, prav tako je poraslo število gripi podobnih obolenj in sicer na 68 na 100.000 prebivalcev, kažejo podatki, ki jih inštitutu posreduje določeno število zdravnikov osnovnega varstva.

Virus influence se širi po Evropi. Več držav, na primer Avstrija, Bolgarija, Anglija, Francija, Madžarska, Irska, Italija, Nizozemska, Severna Irska, Portugalska, Španija in Švica že poroča o povečani aktivnosti gripe.

Na IVZ priporočajo, da se starejši od 65 let in kronično bolni, na primer bolniki z boleznijo srca, pljuč, ledvic, s sladkorno boleznijo in z oslabljenim imunskim sistemom, hkrati cepijo še proti pnevmokoknim okužbam, če se do zdaj še niso.

"Pnevmokok je najpogostejši povzročitelj pljučnice. Pljučnica se pri kronično bolnih in starejših lahko pojavi kot zaplet gripe," opozarjajo na IVZ. "V prihodnjih tednih pričakujemo še porast števila obolelih," poudarjajo na inštitutu.

Gripo najbolj učinkovito preprečujemo s cepljenjem. Učinkovitost cepiva pa je odvisna od starosti in imunskega stanja cepljene osebe ter od ujemanja podtipa virusa, ki kroži v sezoni gripe, s tistim, ki je vključen v cepivo. Pri mladih in zdravih je učinkovitost cepiva nekje 70 do 90-odstotna, za starejše in kronične bolnike pa lahko pomeni vsaj zaščito pred zapleti.

Bolnikom z gripo svetujejo, da ostanejo doma. Priporočajo tudi pogosto umivanje rok in higiensko odstranjevanje porabljenih robčkov, da se zmanjša možnost prenosa na druge ljudi.

Bolnika v bolnišnici naj svojci obiščejo le, če so povsem zdravi. Tisti, ki so prehlajeni, kašljajo in imajo druge znake viroze, k bolniku ne sodijo, saj ga lahko ob neposrednem stiku okužijo. Tudi dojenčke akutne okužbe dihal bolj ogrožajo, zato naj se vsi, ki so prehlajeni oz. prebolevajo okužbo dihal, tesnih stikov z majhnimi otroki izogibajo.

V lekarno po nasvet o gripi

V slovenskih lekarnah te dni posvečajo gripi oz. influenci. Farmacevti so za obiskovalce pripravili informativno gradivo, na voljo pa bodo tudi za svetovanje o preventivi in samozdravljenju gripe.

Cepljenje se priporoča predvsem bolnikom z boleznimi srca in ožilja, revmatičnimi boleznimi, ishemično in hipertenzivno žilno boleznijo, bolnikom s kroničnimi pljučnimi in metabolnimi boleznimi, s kroničnim glomerulonefrtitisom in nefroo ter kroničnimi nevromuskolatornimi obolenji. Poleg tega je cepljenje priporočljivo tudi za otroke, stare od 6 do 23 mesecev, za starejše od 65 let ter za nosečnice v drugem in tretjem trimesečju nosečnosti.

Za sezonsko gripo je značilno, da se pojavlja v obliki epidemij, ki so posledica stalnega spreminjanja virusov gripe. Za razliko od prehlada, se pri gripi nenadoma pojavi visoka telesna temperatura nad 38 stopinj Celzija, ki traja tri do štiri dni. Spremljajo jo izrazit suh kašelj in glavobol, močnejše bolečine v mišicah, hud občutek utrujenosti, ki traja dva do tri tedne, ter takojšnja in izrazita izčrpanost bolnika. Vse našteto včasih spremljajo še zaprt nos, kihanje in vneto žrelo.

Pri prehladu pa je vročina redka, redki so tudi glavobol in bolečine v mišicah, občutek utrujenosti je blag. Redka je tudi izčrpanost bolnika, v nasprotju z gripo ima bolnik pogosto zaprt nos, vedno kiha, pogosto je tudi vneto žrelo. Medtem ko se pri gripi bolezenski znaki pojavijo nenadoma, se pri prehladu pojavijo počasi in se stopnjujejo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jezni_jezek
05. 01. 2009 14.43
jaz imam tudi gripo in bronhitis :(
user863
21. 01. 2008 19.49
Jaooo mene se je gripa tud lotila, krizzzaaaaa 2-3tedne očutek hude utrujenosti :(