FIT 24UR

Posebni ukrepi na letališčih

Peking/Toronto/Tokio, 24. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

V okviru preventivnih ukrepov glede preprečevanja širjenja atipične pljučnice so na mednarodnih letališčih poostrili ukrepe za potnike, ki si morajo izmeriti telesno temperaturo. V Pekingu vlada panika, saj naj bi oblast uvedla splošno karanteno. Ljudje množično odhajajo v province, kjer se bolezen še ni pojavila.

Ljudje so pričeli na veliko kupovati riž in druga živila. Kitajske oblasti so zaradi širjenja atipične pljučnice zaprle vse šole, večina novih primerov se je namreč pojavila prav v četrti, kjer je večina pekinških univerz.

WHO je med drugim odsvetovala potovanje v Peking, kjer je večina obolelih za SARS na Kitajskem. V Pekingu so doslej zaradi SARS zabeležili 39 smrtnih žrtev in skoraj 774 obolelih. Po vsej Kitajski je 110 smrtnih žrtev in 2422 obolelih.

Vse osebe, ki so okužene ali so bile v tesnem stiku z okuženimi osebami, bodo lahko poslej prisilno izolirali. Izolacija bo veljala tudi za zgradbe, prostore in izdelke. V kitajski prestolnici so tako že zaprli največjo bolnišnico v mestu in začeli postopek dezinfekcije. Vodstvo zaprte bolnišnice v Pekingu je pojasnilo, da je ukrep povezan s SARS, ostalih podrobnosti, kaj se dogaja v bolnišnici, pa niso želeli pojasniti. Vse bolnike, ki so jih premestili v šest ostalih pekinških bolnišnic, in več kot 2000 zaposlenih so poslali na opazovanje.

Strogi ukrepi v Hongkongu

V Hong Kongu so se umetniki udeležili anti-SARS kampanje
V Hong Kongu so se umetniki udeležili anti-SARS kampanje FOTO: Reuters

Iz Hongkonga poročajo o štirih smrtnih žrtvah in 30 novih okuženih. Hongkonški urad za zdravstvo v obširni kampanji prebivalstvo na bolezen opozarja tudi z radijskimi oglasi.

Da bi preprečili širjenje atipične pljučnice, si morajo od 17. aprila dalje vsi potniki ob prihodu na hongkonško mednarodno letališče izmeriti temperaturo. Če ima kdo od potnikov vročino, ga pregleda zdravnik, da se prepriča, da nima znakov atipične pljučnice.

Visoke denarne kazni v Singapurju

Uradno je v Singapurju zaradi SARS umrlo 15 oseb, 189 jih je okuženih. Za vse tiste, ki bodo kršili ukrep karantene zaradi SARS, so zagrožene stroge kazni. V skladu z novim zakonom kršiteljem grozi do šest mesecev zapora in denarna kazen do višine 20.000 singapurskih dolarjev (10.250 evrov).

Po uradnih podatkih je v Singapurju v karanteni na svojem domu 2460 oseb, ki so bile v morebitnem stiku z obolelimi za SARS.

Župan kanadskega mesta Toronto ogorčen

V Kanadi je doslej umrlo 15 ljudi, in sicer vsi v Torontu
V Kanadi je doslej umrlo 15 ljudi, in sicer vsi v Torontu FOTO: Reuters

Župan Toronta Lastman pa je včeraj izrazil ogorčenje zaradi opozorila WHO, ki je odsvetovala potovanje v to kanadsko mesto zaradi SARS. V Kanadi je doslej za atipično pljučnico umrlo 15 ljudi, od tega vsi v Torontu. Lastman je dejal, da še nikoli v življenju ni bil tako jezen kot po opozorilu WHO, in zatrdil, da je SARS v Torontu pod nadzorom. Ob tem je zahteval, da WHO danes umakne opozorilo, ki velja tudi za Kitajsko. Toronto je doslej edino mesto izven Azije, kjer je zaradi SARS prišlo do smrtnih primerov. Po navedbah WHO so se z virusom SARS v Torontu okužili številni ljudje iz drugih držav. Ameriški center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi iz Atlante Američanom svetuje, naj se med obiskom Kanade, še posebej Toronta, izogibajo množicam, se pogosto umivajo in bodo pozorni na svoje zdravstveno stanje po vrnitvi v ZDA.

Po podrobnim nadfzorom bodo predvsem potniki iz 'rizičnih' držav
Po podrobnim nadfzorom bodo predvsem potniki iz 'rizičnih' držav FOTO: Reuters

V Italiji bodo pregledovali potnike na letališčih

Italijanski minister za zdravstvo Girolamo Sirchia je sporočil, da bodo v Italiji na vseh večjih letališčih skupine zdravnikov, ki bodo pregledali potnike, ki bodo v Italiji pripotovali iz držav, rizičnih za SARS.

Ukrepi naj bi veljali predvsem na mednarodnih letališčih v Rimu in Milanu. Zaposleni na italijanskih letališčih so tudi zahtevali večjo zaščito za osebje, ki kontrolira potnike, prtljago in blago iz rizičnih držav. Strokovnjaki sicer že svarijo pred pretiranim odzivom v Italiji, kjer so doslej zabeležili le tri sume SARS, nobenega pa niso potrdili.

SARS bo vzhodnoazijsko gospodarstvo stal 13,7 milijarde evrov

Kitajsko finančno ministrstvo bo namenilo 242 milijonov dolarjev za ustanovitev sklada za preprečevanje in zdravljenje SARS. Sredstva bodo namenjena za zdravljenje okuženih, nabavo medicinske opreme, razvoj hitre metode diagnoze bolezni in druge raziskovalne namene.

SARS, ki razsaja po Aziji, naj bi po ocenah Svetovne banke vzhodnoazijsko gospodarstvo stal najmanj 13,7 milijarde evrov. Bolezen naj bi zaradi škode, povzročene storitvenemu sektorju, predvsem turizmu in trgovini na drobno, gospodarsko rast v regiji namreč znižala za 0,3 odstotne točke, je sporočil podpredsednik Svetovne banke Jemal-ud-din Kassum.

Potem ko je azijsko gospodarstvo lani še raslo po 6,6-odstotni stopnji, je Svetovna banka napovedi za letošnjo gospodarsko rast v Aziji zasidrala pri petih odstotkih. Ker naj bi bil vpliv SARS le začasen, pa naj bi se gospodarska rast prihodnje leto povzpela na šest odstotkov.