
V poletnem času ljudi ogroža vrsta nalezljivih črevesnih bolezni, kot so salmoneloza, stafilokokne okužbe, okužbe z bacilom clostridium perfringens, calici virusom ali rotavirusom, šigeloza (griža) ali kampilobakterioza, opozarjajo na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ). Zato v izogib morebitnim okužbam in neprijetnim posledicam, ki jih te lahko prinesejo s seboj, opozarjajo na nekatere previdnostne ukrepe, s katerimi se je mogoče izogniti okužbam.
Okužbe je mogoče preprečiti predvsem s pravilno pripravo hrane, ki naj bi se jo zaužilo v kar najkrajšem času, sicer pa pravilno shranilo v hladilniku in jo pred uporabo ponovno dobro pregrelo. Zelenjavo in sadje dobro operemo, preden ga zaužijemo.
Osnova za preprečevanje salmoneloz so dobre higienske navade tistih, ki pripravljajo hrano. Tako oseba, ki ima drisko ali bruha, ne sme sodelovati pri pripravi hrane. Redno in natančno umivanje rok po vsaki uporabi stranišča in pred pripravo hrane pa je osnoven, preprost in učinkovit način preprečevanja salmoneloze in večine drugih okužb s hrano.
Med pomembnimi preventivnimi ukrepi so tudi urejena preskrba z varno pitno vodo, urejeno sanitarno-higiensko okolje, osebna in splošna higiena, čiščenje površin, ki se jih dotikamo z rokami (na primer telefonske slušalke, kljuke, mize, stoli in podobno) ter prezračevanje prostorov, kjer se zadržujejo že zboleli. Mladim mamicam pa gre opozorilo, da dojenje zmanjšuje pojavljanje večine črevesnih nalezljivih bolezni pri dojenčkih.